Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Ukraińscy urzędnicy oczekują, że Rosjanie rozpoczną procesy ukraińskich jeńców wojennych jeszcze w tym miesiącu, a pierwsze sądy toczą się w Mariupolu.

Burmistrz Mariupola Vadim Poychenko powiedział w piątek na konferencji prasowej, że „Rosjanie planują przeprowadzić proces ukraińskich jeńców wojennych w Mariupolu 24 sierpnia, w Święto Niepodległości Ukrainy”.

„Okupanci zamieniają Filharmonię Mariupola, perłę miasta, w którym odbywały się tylko uroczyste wydarzenia, w miejsce przesłuchań naszych jeńców wojennych i cywilów” – powiedział.

Boichenko powiedział: „Są różne daty, ale przygotowują się. W ten sposób najeźdźcy próbują stworzyć „wygrane” dla swoich konsumentów, ponieważ przed nimi nie ma prawdziwych wygranych”.

Urzędnicy z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, wspieranej przez Rosję, zapowiadają też, że wkrótce rozpoczną się naloty.

„Czas posiedzenia trybunału dla ukraińskiego wojska i bojówek zostanie określony po zakończeniu szczegółowych prac śledczych” – powiedział na początku tego tygodnia w rosyjskiej telewizji Denis Pushilin, szef DRL.

„Szczegółowe przygotowania do procesu są w toku… Nie powiem na pewno o czasie, bo to nadal zależy od śledczych. Kiedy śledczy wydadzą pozwolenie” – powiedział Bushilin.

Powiedział też, że zespół obrony powietrznej został wzmocniony na odizolowanych obszarach, gdzie przetrzymywani są ukraińscy jeńcy wojenni.

Reporter Zvezdy, rosyjskiego kanału Ministerstwa Obrony, doniósł w tym tygodniu spod Filharmonii w Mariupolu, że „obok Filharmonii budowana jest ogromna metalowa rama. To przyszły hangar, w którym będą wozy więzienne z jeńcami z Azowa. ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *