Indonezja ewakuuje wieśniaków po wybuchu wulkanu na wyspie Jawa

JAKARTA, 4 grudnia – W niedzielę w Indonezji wybuchł wulkan, wyrzucając chmurę pyłu w odległości 15 kilometrów i zmuszając do ewakuacji prawie 2000 osób, poinformowali urzędnicy. Wyspa Jawa.

Nie było bezpośrednich doniesień o ofiarach erupcji Semeru, a ministerstwo transportu Indonezji poinformowało, że nie ma wpływu na podróże lotnicze, ale zaalarmowano dwa regionalne lotniska.

„Większość dróg jest zamknięta od dzisiejszego ranka, a teraz pada popiół wulkaniczny, który przesłonił widok na górę” – powiedział Reuterowi wolontariusz Bayu Deni Albianto przez telefon z okolic wulkanu.

Semeru, najwyższa góra Jawy, wybuchła w zeszłym roku, zabijając ponad 50 osób i wypierając tysiące.

Indonezyjska Agencja Łagodzenia Skutków Katastrof (BNPB) poinformowała, że ​​1979 osób zostało przeniesionych do 11 schronisk, a urzędnicy rozdali mieszkańcom maski. Eksplozja rozpoczęła się o godzinie 2:46 (sobota 1946 GMT) i trwają działania ratownicze, poszukiwawcze i ewakuacyjne.

Popiół z wulkanu osiągnął wysokość 50 000 stóp (15 km), podała japońska agencja meteorologiczna, pierwsze ostrzeżenie, że wulkan może wywołać tsunami. Później orzekł, że nie.

Erupcja, około 640 km (400 mil) na wschód od stolicy Dżakarty, nastąpiła po serii trzęsień ziemi w zachodniej Jawie, w tym jednego, który zabił ponad 300 osób w zeszłym miesiącu.

Indonezyjskie Centrum Ograniczania Zagrożeń Wulkanicznych i Geologicznych, PVMBG, podniosło poziom aktywności wulkanicznej do najwyższego poziomu i ostrzegło mieszkańców, aby nie zbliżali się na odległość 8 km (5 mil) od epicentrum Semaru.

Podano, że chmury gorącego popiołu dryfowały prawie 12 mil (19 km) od epicentrum.

Szef PVMBG, Hendra Gunavan, powiedział, że mogła powstać większa ilość magmy w porównaniu z poprzednimi erupcjami wulkanu w 2021 i 2020 r., stwarzając większe zagrożenie dla większego obszaru.

„Ciepłe chmury Chemeru mogą sięgać coraz dalej w strefę nadającą się do zamieszkania” – powiedział.

Na filmie przesłanym agencji Reuters przez lokalną policję widać, jak wieśniacy oddalają się od zboczy wulkanu, niektórzy ładują rzeczy na motocykle. Uszkodzony most był pokryty popiołem wulkanicznym.

Ze 142 wulkanami Indonezja ma największą na świecie populację mieszkającą w pobliżu wulkanu, z 8,6 milionami mieszkającymi w promieniu 10 km (6 mil).

Niszczycielskie trzęsienie ziemi o sile 5,6 stopnia w skali Richtera nawiedziło zachodnią Jawę pod koniec listopada, ale na mniejszej głębokości. Trzęsienie ziemi o sile 6,1 uderzyło na większej głębokości w sobotę, zmuszając ludzi do ucieczki z budynków, ale nie powodując większych szkód ani ofiar.

Reportaż Stefano Suleimana i Angie Deo w Dżakarcie; Dodatkowe raporty Tetsushi Kajimoto w Tokio; Montaż przez Williama Mallarda i Lincolna Feista

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *