Iracki gwiazdor TikTok Om Fahad został zastrzelony przed swoim domem w Bagdadzie

Władze podały, że iracki gwiazdor TikToka, znany swoim zwolennikom jako Om Fahd, został zastrzelony przed swoim domem w Bagdadzie w ataku o północy.

W piątkowy wieczór do Fahada, którego oficjalne nazwisko brzmi Ghufran Sawadi, podszedł prywatny mężczyzna na motocyklu, gdy ten siedział w czarnym SUV-ie. Jak wynika z nagrań z kamer bezpieczeństwa nadanych przez iracką telewizję, przed ucieczką otworzył ogień do wnętrza samochodu.

Zostało utworzone przez irackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Aby zbadać grupę morderstwo Nie aresztowany.

Fahad jest popularny na TikToku i ma prawie pół miliona obserwujących oraz filmy, na których tańczy do irackiej muzyki i pokazuje swoje codzienne życie.

W zeszłym roku rząd iracki rozpoczął kampanię mającą na celu usuwanie treści z mediów społecznościowych, które według niego naruszają „moralność i tradycje”.

Powołano komisję, która ma skanować klipy uznane za obraźliwe na platformach społecznościowych. Rząd stworzył platformę internetową o nazwie Balgh, na której użytkownicy mogą żądać usunięcia treści.

Fahd był jednym z sześciu irackich twórców treści skazanych w zeszłym roku na kary więzienia od sześciu miesięcy do dwóch lat za „obrazę moralności i przyzwoitości publicznej”. Władze wszczęły dochodzenie w sprawie ośmiu innych twórców. Niektórzy byli zmuszeni przeprosić i usunąć swoje treści.

A Raport Dochodzenie prowadzone przez Euro-Med Human Rights Monitor, organizację non-profit z siedzibą w Genewie, było naznaczone niejasnymi zarzutami i pozbawione podstaw do wniesienia aktu oskarżenia.

To nie pierwszy przypadek śmierci popularnego irackiego twórcy treści w mediach społecznościowych.

W 2018 roku Tara Fares, modelka i twórczyni Instagrama, która ma ponad 2 miliony obserwujących, została zastrzelona w biały dzień w swoim samochodzie w Bagdadzie. W tej sprawie nikt nie został aresztowany. Ówczesny minister spraw wewnętrznych oskarżył o zabójstwo „radykalne nielegalne grupy”.

Chociaż konstytucja Iraku chroni wolność wypowiedzi i wolność prasy, stanowi, że takie wypowiedzi „nie mogą naruszać porządku publicznego i moralności”.

Według niezależnej grupy monitorującej Iraqi Digital Media Center, TikTok to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych w Iraku, z której korzysta prawie 32 miliony ludzi.

Platforma, którą urzędnicy nazywają „dezintegracją irackiej tkanki społecznej”, wywołała w ostatnich latach kontrowersje. Ministerstwo Komunikacji w marcu wymagany Będzie to zakazane.

Snell meldował się z Waszyngtonu, a Salim z Bagdadu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *