Japońska rakieta H2-A leci na Księżyc, aby podjąć próbę lądowania

TOKIO – Japonia uruchomiła w czwartek misję księżycową, pokonując kilka niepowodzeń i opóźnień, aby stać się piątym krajem, który poleci na Księżyc – zaledwie kilka tygodni po Indiach – w globalnym wyścigu mającym na celu lepsze zrozumienie najbliższych sąsiadów Ziemi.

Mały bezzałogowy japoński prom kosmiczny, czyli rakieta H2-A, wystartował z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowo-zachodniej Japonii o godzinie 8:42 czasu lokalnego i przeleciał nad Oceanem Spokojnym. Wejdzie na orbitę księżycową za trzy lub cztery miesiące i wyląduje na początku przyszłego roku.

Rakieta przenosi dwie misje kosmiczne: nowy teleskop rentgenowski, który pomoże naukowcom lepiej zrozumieć pochodzenie Wszechświata, oraz lekki i precyzyjny lądownik księżycowy, który posłuży jako podstawa przyszłej technologii lądowania na Księżycu. Teleskop oddzielił się o 8:56, a lądownik księżycowy o 9:29

Reputacja japońskiego programu kosmicznego opierała się na wystrzeleniu Jowisza. Kosztowne błędy w zeszłym roku podniosły stawkę wystrzeleń i zagroziły pozycji Japonii jako wiodącego światowego gracza w eksploracji kosmosu – zwłaszcza po tym, jak Indie pomyślnie wylądowały na Księżycu w zeszłym miesiącu.

Urzędnicy Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA) odetchnęli w czwartek z ulgą, oklaskując po ostatniej fazie startu.

„Przyglądałem się z zainteresowaniem, ale [the telescope] Kyoko Matsushita, naukowiec zajmujący się projektem teleskopu, na przekazie na żywo z wystrzelonej w czwartek JAXA pomyślnie rozdzieliła się. „Musimy nadal uważnie się temu przyglądać, ale pierwszy krok się powiódł”.

Księżyc znów zaprasza i tym razem NASA chce zostać

W zeszłym miesiącu Indie wylądowały zautomatyzowany statek kosmiczny w pobliżu południowego bieguna Księżyca, obszaru sprzyjającego zatrzymywaniu wody w postaci lodu. Kilka dni temu rosyjski pojazd uderzył w powierzchnię Księżyca podczas pierwszej od prawie pół wieku misji księżycowej tego kraju. Jesienią ubiegłego roku Chiny ukończyły budowę stacji kosmicznej Tiangong.

„To moment prawdy dla japońskiej społeczności kosmicznej” – powiedział Kazuto Suzuki, ekspert ds. polityki kosmicznej w Wyższej Szkole Polityki Publicznej Uniwersytetu Tokijskiego. Wprowadzona w czwartek nowa technologia „otworzy nowy horyzont eksploracji Księżyca w skali globalnej i stąd sukces [lander] Wprowadzenie Japonii do grupy pierwszej ligi.

Występ Japonii również uznano za najnowszy w kraju Strategia Obrony Narodowej w Kosmosie została opracowana z myślą o rozwoju Chin i Rosji. W czerwcu Japonia przyjęła swój pierwszy plan obrony kosmicznej, w którym wykorzystuje technologię kosmiczną do ulepszenia swoich zdolności obronnych i systemów gromadzenia informacji.

„Tanekashima, startujemy” – powiedział ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel w oświadczeniu po wystrzeleniu, które nazwał „znaczącym krokiem naprzód we współpracy i współpracy JAXA-NASA” oraz „gigantycznym krokiem w przyszłość”.

Księżycową misją Jowisza jest Inteligentny lądownik do eksploracji Księżyca (SLIM), znany również jako „Księżycowy Snajper” ze względu na wysoce precyzyjną technologię lądowania. Japonia zamierza wylądować SLIM w odległości 328 stóp (100 metrów) od docelowej lokalizacji — znacznie bliżej niż konwencjonalne lądowniki księżycowe, które zwykle mają dokładność kilku kilometrów.

Zaawansowana technologia obrazowania zastosowana w SLIM stanowi ważną część odpowiedzi Japonii na chiński program kosmiczny. Dane zebrane przez SLIM zostaną również wykorzystane w ramach programu NASA Artemis, kierowanego przez USA projektu mającego na celu wysłanie astronautów na powierzchnię Księżyca i zapewnienie tam stałej obecności.

„Niewielu na świecie wypróbowuje technologię precyzyjnego lądowania, więc konkurencja będzie zacięta. Ale o ile nam wiadomo, SLIM będzie pierwszym na świecie” – powiedział dziennikarzom w czerwcu kierownik projektu JAXA, Shinichiro Sakai.

Oczekuje się, że SLIM wejdzie na orbitę księżycową za około trzy do czterech miesięcy. Plan zakłada wylądowanie w ciągu czterech do sześciu miesięcy w małym kraterze w pobliżu Księżyca zwanym Shioli. Eksperci twierdzą, że lądownik zbada pochodzenie Księżyca i przetestuje technologię kluczową dla przyszłych programów lądowania na Księżycu.

Teleskop rentgenowski zmierzający w stronę Księżyca nosi nazwę X-ray Imaging and Spectrscopic Mission (XRISM) i jest wspólnym przedsięwzięciem JAXA, NASA i innych organizacji.

To nowa generacja obrazowania o wysokiej rozdzielczości, która pomoże naukowcom i astronomom lepiej badać gwiazdy, galaktyki i czarne dziury – w tym gorącą plazmę, która stanowi większość Wszechświata.

Japonia podjęła kilka prób dotarcia na Księżyc, w tym w ramach projektu Omodenashi mającego na celu wylądowanie ultramałej sondy. W listopadzie Japonia porzuciła projekt po tym, jak nie udało się nawiązać ponownego kontaktu ze statkiem kosmicznym. Na początku tego roku agencja kosmiczna z siedzibą w Tokio Przestrzeń Zablokował także pierwszą próbę wylądowania na Księżycu przez japoński sektor prywatny.

Dla rywali Japonii i Chin nowy wyścig kosmiczny dotyczy wywozu śmieci

W zeszłym roku japońskie misje kosmiczne poniosły kilka niepowodzeń.

W październiku ubiegłego roku rakieta Epsilon-6 uległa awarii w wyniku awarii po starcie. Rakieta otrzymała rozkaz samozniszczenia w ciągu 10 minut od wystrzelenia z powodu niewspółosiowości.

W marcu silnik drugiego stopnia nowej, krytycznej rakiety H-3 nie zapalił się. Nakazano mu także samozniszczenie w ciągu kilku minut.

Rakieta stanowi pierwszą poważną modernizację krajowego programu rakietowego od ponad 20 lat. Ma pomóc rządowi w osiągnięciu celu, jakim jest podwojenie liczby satelitów zbierających dane wywiadowcze do 10 do 2028 roku.

Następnie w lipcu nowy silnik rakietowy Epsilon S eksplodował podczas testów silnika drugiego stopnia w Centrum Testów Rakiet Noshiro w prefekturze Akita. W ciągu minuty od testu nastąpiła eksplozja, która zdmuchnęła część budynku na miejscu.

JAXA bada przyczyny wypadku, który może mieć wpływ na planowany w 2024 roku wystrzelenie pierwszej rakiety Epsilon S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *