Największy protest w Hiszpanii przeciwko katalońskiej ustawie o amnestii zgromadził 170 000 osób

MADRYT, 18 listopada (Reuters) – Około 170 000 osób przemaszerowało w sobotę przez Madryt przeciwko ustawie o amnestii uzgodnionej przez hiszpańskich socjalistów przeciwko separatystycznym zamiarom Katalonii z 2017 roku.

Demonstracja była ostatnią z serii protestów, które odbyły się w miastach w całym kraju przeciwko amnestii – uchwalonej w odpowiedzi na zgodę socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza na czteroletnią kadencję przy wsparciu katalońskich i baskijskich partii nacjonalistycznych.

Protestujący machali hiszpańskimi flagami i nieśli transparenty z napisami „Zdrajca Sancheza” i „Nie sprzedawaj Hiszpanii”, podczas gdy cztery stowarzyszenia sędziowskie, opozycyjne partie polityczne i liderzy biznesu demonstrowali przeciwko prawu, które ich zdaniem zagraża praworządności i podziałowi władzy . .

Władze szacują liczbę demonstrantów na 170 000.

W marszu zorganizowanym przez grupy obywatelskie wzięli udział także lider opozycyjnej konserwatywnej Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo i lider skrajnie prawicowej partii Vox Santiago Abascal.

Po wiecu setki ludzi protestowało na autostradzie w pobliżu Pałacu Moncloa, rezydencji premiera w Madrycie. Podczas demonstracji droga A6 była zamknięta przez około godzinę, ale została ponownie otwarta po oczyszczeniu terenu przez policję.

Mały protest odbył się przed ambasadą Hiszpanii w Londynie.

Amnestia objęta będzie około 400 osób, w tym policjantów, które w 2017 roku starły się z separatystami i aktywistami w marszu niepodległościowym.

Referendum w sprawie niepodległości zostało uznane przez sądy za nielegalne i spowodowało najgorszy kryzys polityczny w Hiszpanii od dziesięcioleci.

Według hiszpańskiej Rady ds. Badań CSIC hiszpańska amnestia, pierwsza zatwierdzona w UE od 1991 r., jest największą od amnestii z 1977 r. za przestępstwa popełnione podczas dyktatury Francisco Franco.

Sanchez, który zwyciężył w czwartkowym głosowaniu w parlamencie za utworzeniem nowego rządu większością 179 do 171, poparł ustawę, twierdząc, że amnestia pomoże złagodzić napięcia w Katalonii.

Od ogłoszenia porozumienia przez 15 kolejnych nocy protestujący, w tym grupy neonazistowskie, organizowali hałaśliwe demonstracje przed siedzibą socjalistów w Madrycie. W wyniku starć z policją ranni zostali funkcjonariusze i demonstranci, ale protesty mają na ogół pokojowy charakter.

W sondażu przeprowadzonym w połowie września przez Metroscopia 70% respondentów – z czego 59% to zwolennicy socjalistów – stwierdziło, że jest przeciwnych idei amnestii.

Raport Grahama Kiely’ego; Dodatkowe raporty: Susana Vera, Raul Catenas, Silvio Castellanos; Montaż: Clelia Oziel i Mike Harrison

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *