NASA wystrzeliwuje rakietę księżycową Mega Artemis I

Wysoki na 322 stóp (98 metrów) stos, który zawiera rakietę kosmiczną NASA na szczycie statku kosmicznego Orion, został wypuszczony w czwartek na swój testowy start w Kennedy Space Center na Florydzie.

Zintegrowany pokład, osadzony w mobilnej wyrzutni, zaczął powoli przesuwać się do poziomu wydania w czwartkowe popołudnie. Wydanie oficjalnie rozpoczęło się o 17:47 czasu wschodniego.

Wspinanie się z 4-milowego (6,4-kilometrowego) budynku montażowego do wyrzutni jednego z gigantycznych gąsienic NASA z czasów Apollo zajęło prawie 11 godzin. ten Akcje dotarły do ​​ET o 4:15 w piątek.

Była to pierwsza rakieta księżycowa, która opuściła budynek po Apollo 17, kiedy warstwa została odsłonięta w czwartek. W 1972 lub 50 lat temu – Kiedy ktoś wreszcie postawi stopę na Księżycu.

„Każdy pojazd, który transportuje ludzi poza granice niskiej orbity okołoziemskiej, jest poddawany koordynacji i testom w tym budynku zespołu pojazdów, pełzającym po tej drodze i wystrzeliwanym tutaj z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego”. Janet Pedro, dyrektor Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, rozpoczęła wdrażanie w czwartek.

Razem rakieta i statek kosmiczny są wyższe niż Statua Wolności.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Tom Whitmeyer, zastępca administratora ds. rozwoju systemów badawczych w siedzibie NASA, powiedział: „Coming out (budynek montażu pojazdów) to naprawdę kultowy moment dla tego pojazdu”. Czwartek zostanie pewnego dnia zapamiętany.

Test końcowy

Po dwóch tygodniach testów na wiosłach pojazd będzie gotowy do próby w skafandrze w weekend 1 kwietnia – ostatniego testu przed wystrzeleniem pierwszej poza-Artemis misji poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. To NASA Zbiera nazwiska do umieszczenia na pendrive I wysłany w kosmos statkiem kosmicznym Orion.

Próba mokrego skafandra obejmuje pełną funkcję ładowania impulsu do zbiorników paliwa i odliczania pocisku – wszystko, co jest potrzebne do rzeczywistego wystrzelenia bez wystrzelenia. W godzinach produkcji poprzedzających mokrą próbę generalną do rakiety ładowanych jest ponad 700 000 galonów kriogenicznych impulsów.

Jeśli test się powiedzie, montaż przeniesie się z powrotem do budynku, aż zapasy będą gotowe do rozpoczęcia.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Howard Hoo, kierownik programu Orion w NASA Johnson Space Center w Houston, powiedział: „Artemis I jest dla nas najważniejszym zadaniem”. przyszłe podróże ”.

Projekt Artemis doświadczył kilku opóźnień. Prace pierwotnie miały się rozpocząć w listopadzie 2021 r., ale burze i inne czynniki, takie jak epidemie i huragan Ida, przesunęły termin prac.

Artemis I to pierwszy krok w ambitnym planie NASA wylądowania pierwszej kobiety i pierwszej osoby na Księżycu pod koniec lat dwudziestych. Jest gotowy do ustanowienia długoterminowej obecności na Księżycu i zbadania Marsa. W zależności od wyniku mokrej próby generalnej, praca grupowa może rozpocząć się w maju, czerwcu lub lipcu.

Pracownicy Centrum Kosmicznego Kennedy'ego i ich rodziny zebrali się, aby obejrzeć ruch stosu rakiet Artemis NASA.

Podczas lotu bezzałogowy statek kosmiczny Orion zostanie wystrzelony na rakietę SLS i dotrze do księżyca i przemierzy tysiące mil – odległość, jakiej nigdy nie pokona żaden załogowy statek kosmiczny. Oczekuje się, że misja potrwa kilka tygodni i spłynie Oriona do Oceanu Spokojnego.

Kathy Corner, kierownik projektu Oriona, powiedziała w październiku, że Artemis I będzie ostatecznym źródłem Oriona, zanim astronauci zostaną wystrzeleni na Księżyc, 1000 razy dalej od Ziemi niż stacja kosmiczna. Corner jest obecnie zastępcą współadministratora ds. rozwoju systemów badawczych NASA.

Po bezzałogowym locie Artemis I, Artemis II poleci z załogą Księżyca i przywróci astronautów Artemis III na powierzchnię Księżyca. W zależności od wyniku misji Artemis I zostanie ustalony termin rozpoczęcia kolejnej misji.

„Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w złotym wieku ludzkiej eksploracji kosmosu, odkryć i pomysłowości w kosmosie, wszystko zaczyna się od Artemidy, ja” – powiedział Bill Nelson, dyrektor NASA.

„Kosmiczny system startowy to jedyna rakieta zdolna do wysłania ludzi w głęboki kosmos. To najpotężniejsza rakieta na świecie.

Astronauta NASA Victor Clover Jr. wyjaśnił również znaczenie programu Artemis.

„To jest nasza rakieta, to jest rakieta ludzkości” – powiedziała Clover. „Kiedy te cztery RS-25 (silniki) i dwa solidne (dopalacze rakietowe) świecą, mam nadzieję, że cały świat patrzy. I mam nadzieję, że dużo więcej dzieci zdecyduje się na naukę i matematykę. wyjdź i bądź jak najlepiej.” Stymuluje do bycia. „

Małe czołganie

Artemis I udałem się w podróż do wyrzutni na szczycie Crawler-Transporter 2, tak jak kiedyś robiły to Shuttle Missions i Apollo Saturn V.

Do przeniesienia megarakiety do wyrzutni pokładowej wykorzystano transporter gąsienicowy 2.

Przy wadze 6,6 miliona funtów (3 miliony kilogramów) gąsienica unosiła górny pokład rakiety i mobilną wyrzutnię z prędkością 1 mili (1,6 kilometra na godzinę).

Ten kultowy crawler jest jednym z dwóch działających od ponad 50 lat w Kennedy Space Center. Zostały wystrzelone po raz pierwszy w 1965 roku, a każdy z nich może przewozić 18 milionów funtów (8,2 miliona kilogramów) lub ponad 20 w pełni załadowanych samolotów 777, podała NASA. Są wystarczająco szerokie, aby na każdym pełzaczu zmieścił się profesjonalny diament baseballowy.

„To niesamowite” – powiedział w poniedziałek Charlie Blackwell-Thompson, dyrektor wydawniczy Artemis dla programu NASA Exploration Ground Systems w Kennedy Space Center. „Pracuje od ponad 50 lat i dokonał znaczących ulepszeń w ramach przygotowań do tego pojazdu i operacji Artemis”.

Po modernizacji Crawler-Transporter 2 mógł przez wiele lat ciągnąć ogromne rakiety na miejsce startu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *