Ropa naftowa zyskuje 1% w oczekiwaniu na wystąpienie Powella Fed

Rafineria Dalian Petrochemical Corp należąca do China National Petroleum Corporation (CNPC) jest widoczna w pobliżu miasta Dalian w chińskiej prowincji Liaoning, 17 lipca 2018 r. Zdjęcie zrobione 17 lipca 2018 r. REUTERS/Chen Aizhu/Zdjęcie pliku Zdobądź prawa licencyjne

LONDYN, 25 sierpnia (Reuters) – Ceny ropy naftowej wzrosły w piątek o ponad 1% wraz ze wzrostem dolara przed przemówieniem prezesa Rezerwy Federalnej USA w sprawie notatek na temat perspektyw stóp procentowych.

Do godziny 11:04 GMT cena ropy Brent wzrosła o 93 centy, czyli około 1,1%, przy cenie 84,29 dolarów za baryłkę. Amerykańska ropa naftowa West Texas Intermediate zwyżkowała o 87 centów, czyli około 1,1%, do 79,92 dolarów.

Obydwa benchmarki wzrosły powyżej 1 dolara na początku sesji.

Ostrożność inwestorów w związku z komentarzami prezesa Fed Jerome’a ​​Powella na sympozjum w Jackson Hole spowodowała, że ​​dolar bezpiecznej przystani osiągnął najwyższy poziom od 10 tygodni, ponieważ rynki czekały, jak długo zostaną podniesione stopy procentowe.

Silny dolar sprawia, że ​​ropa staje się droższa dla posiadaczy innych walut, ograniczając popyt.

Tymczasem w notatce analitycy Morgan Stanley napisali, że ostatnio spadki cen surowców nasiliły się.

Bank spodziewa się, że ceny ropy Brent utrzymają się na poziomie około 80 dolarów za baryłkę, przy deficycie ropy naftowej przez resztę roku, po czym na początku 2024 roku powrócą do niewielkiej nadwyżki.

Jednak John Evans z brokera naftowego PVM powiedział, że potencjału niedoborów ropy nie można przewidzieć.

Rozmowy między Turcją a półautonomicznym rządem regionalnym Kurdystanu w Iraku w sprawie eksportu ropy naftowej z północnego Iraku będą kontynuowane po tym, jak urzędnikom nie udało się w tym tygodniu osiągnąć porozumienia w sprawie wznowienia eksportu.

Po przegranej długotrwałej sprawie arbitrażowej wniesionej przez Irak Turcja wstrzymała 25 marca przepływ irackiej ropy przez port Sayan.

Tymczasem media państwowe cytują wypowiedź irańskiego ministra ds. ropy naftowej, który stwierdził, że spodziewa się on do końca września produkcji ropy naftowej w kraju na poziomie 3,4 mln baryłek dziennie (bpd), nawet przy nałożonych sankcjach USA.

W innych miejscach amerykańscy urzędnicy opracowują plan złagodzenia sankcji nałożonych na wenezuelski sektor naftowy, torując drogę większej liczbie firm i krajów do importu ropy.

Norweska spółka Equinor (EQNR.OL) poinformowała w piątek, że rozpoczęła produkcję na rozbudowanym złożu Statfjord Ost sześć miesięcy przed planowanym terminem.

„Wsparcie dla cen ropy osłabło w wyniku poprzednich cięć w produkcji” – twierdzą analitycy Haidong Futures.

Wielu analityków oczekuje, że Arabia Saudyjska przedłuży dobrowolne ograniczenie produkcji ropy naftowej o 1 milion baryłek dziennie trzeci miesiąc z rzędu, aż do października.

Doniesienia Natalie Grover, Laury Sanicoli i Muyu Xu; Montaż: David Goodman i Jason Neely

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *