UE zawarła umowę gazową ze Stanami Zjednoczonymi, starając się zmniejszyć swoją zależność od Rosji

Prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyn podają sobie ręce po rozmowie o taryfach na stal i aluminium po jednej ze stron szczytu G20 w Rzymie we Włoszech 31 października 2021 r.

Kevin Lamarck | Reuters

Stany Zjednoczone poinformowały w piątek, że będą współpracować z międzynarodowymi partnerami w celu dostarczenia w tym roku co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego do Europy, kończąc zależność Rosji od eksportu energii po inwazji Kremla na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosili utworzenie wspólnej grupy roboczej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Unii Europejskiej.

Grupie zadaniowej ds. bezpieczeństwa energetycznego będzie przewodniczył przedstawiciel Białego Domu i Komisji Europejskiej, władzy wykonawczej Unii Europejskiej.

Głównymi celami grupy roboczej, USA i Unii Europejskiej, we wspólnym oświadczeniu, jest dywersyfikacja dostaw LNG zgodnie z celami klimatycznymi i zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny.

Wiąże się to z dużymi obawami, że kraje będące importerami energii będą nadal sprawować prezydencję Władimir PutinSkrzynia wojenna z codziennymi dochodami z ropy i gazu.

Obecnie UE otrzymuje około 40% swojego gazu rosyjskimi rurociągami, z których wiele przechodzi przez Ukrainę.

To ważna wiadomość, więcej informacji znajdziesz dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *