Ukraina broni linii frontu, Putin mówi o atomówkach w rocznicę wojny

  • Putin podnosi możliwość zwiększenia energetyki jądrowej
  • Rosja rozmieści międzykontynentalne międzykontynentalne rakiety balistyczne Sarmat w 2023 roku
  • „Wycofaj się z krawędzi”, mówi ONZ

KIJÓW, 23 lutego (Reuters) – Ukraina poinformowała, że ​​jej siły odparły rosyjskie ofensywy na całej linii frontu w czwartek, aby uczcić rocznicę wojny, podczas gdy prezydent Władimir Putin przemawiał z pustymi rękami po krwawej zimowej ofensywie. Arsenał nuklearny.

Po serii przejmujących przemówień z okazji rocznicy inwazji, Putin ogłosił w czwartek plany rozmieszczenia nowych wielogłowicowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych Sarmat w tym roku. Na początku tego tygodnia zawiesił udział Rosji w traktacie o kontroli zbrojeń jądrowych START.

„Tak jak poprzednio, będziemy zwracać większą uwagę na wzmocnienie trójkąta nuklearnego” – powiedział Putin o lądowych, morskich i powietrznych pociskach nuklearnych.

„Będziemy kontynuować masową produkcję powietrznych hipersonicznych systemów Kinzel i rozpoczniemy masowe dostawy morskich pocisków hipersonicznych Zircon” – powiedział Putin w komentarzach opublikowanych przez Kreml w czwartek.

Rok po tym, jak Putin rozpoczął największą wojnę lądową w Europie od czasów II wojny światowej, Ukraina i jej zachodni sojusznicy porzucili pozory nuklearne, aby odwrócić uwagę od nieudanej kampanii wojskowej Rosji w terenie.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Rosja była świadkiem ataków piechoty na zamarzniętą ziemię w ostatnich tygodniach w bitwach określanych przez obie strony jako najkrwawsze w wojnie.

Zachodni urzędnicy powiedzieli, że Rosja planuje ofensywę mającą na celu zajęcie nowego terytorium przed rocznicą, wykorzystując setki tysięcy rezerwistów zmuszonych w ostatnich miesiącach do ogłoszenia zwycięstwa Putina.

Siły moskiewskie poczyniły postępy, próbując okrążyć małe miasteczko Bagmut, ale nie udało im się przedrzeć przez ukraińskie linie na północy w pobliżu Kremmina i na południu pod Wuhleder, gdzie wpadły na otwarty teren w zęby ukraińskiej artylerii i poniosły ciężkie straty.

Siły ukraińskie odparły 90 rosyjskich ataków na północnym wschodzie i wschodzie w ciągu ostatnich 24 godzin – poinformowało wojsko w czwartek.

Ukraina zamknęła niektóre szkoły z okazji rocznicy wojny. Ale urzędnicy z Kijowa powiedzieli, że uważają, że Moskwa nie jest w stanie zrobić dramatycznego pokazu siły.

„Nic niezwykłego się nie wydarzy. Typowy (rosyjski) wysiłek… planowany jest mały atak rakietowy” – powiedział serwisowi informacyjnemu Ukraińska Prawda szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow.

„23-24 (luty) mają dwie randki. Wierzcie mi, doświadczyliśmy tego ponad 20 razy” – powiedział.

Brytyjskie wojsko poinformowało w codziennych aktualizacjach wywiadu, że Moskwa może planować kolejny atak na dużą skalę na Wuhledar, pomimo kosztownych nieudanych ataków na początku tego miesiąca. Dwie pełne brygady złożone z tysięcy elitarnych rosyjskich marines powiedziały w zeszłym tygodniu, że bitwa została przerwana po poniesieniu tam ogromnych strat.

Nie odnosząc większych zwycięstw na polu bitwy przed rocznicą, Putin zamiast tego zwrócił się ku retoryce nuklearnej, ogłaszając we wtorkowym przemówieniu programowym, że Rosja zakończy swój udział w traktacie o kontroli zbrojeń New START.

Praktyczne implikacje są mniej oczywiste: studia w ramach traktatu zostały już zawieszone podczas wojny. Wysoki urzędnik obrony powiedział, że Moskwa będzie przestrzegać ograniczeń traktatowych dotyczących pocisków i będzie regularnie powiadamiać Waszyngton, kiedy zostaną przeniesione.

Prezydent USA Joe Biden, który w tym tygodniu rzucił Putina, pojechał do Kijowa i wygłosił własne przemówienie do tłumu w Warszawie, nazwał zawieszenie START „wielkim błędem”, ale w środę powiedział: „Nie jestem. On myśli o użyciu broni jądrowej broń lub coś w tym stylu. Czytaj dalej.

Pociski RS-28 Sarmat, nazwane „Szatanem 2”, ogłoszone przez Putina w czwartek, zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 2018 roku i prawdopodobnie zostały rozmieszczone w zeszłym roku.

CNN donosi, że Stany Zjednoczone uważają, że Rosja przeprowadziła test Sarmata na krótko przed wyjazdem Bidena na Ukrainę, ale test się nie powiódł. Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie skomentowało tych doniesień.

Putin obiecał również opracować pociski hipersoniczne, które latają zbyt szybko, aby można je było wystrzelić. Rosja ma rozpocząć ćwiczenia wojskowe z Chinami w RPA w piątek i wysłała wyposażony w nie okręt wojenny.

Rosja kontroluje prawie jedną piątą Ukrainy, pomimo utraty terytorium w wyniku poważnych niepowodzeń na polach bitew w zeszłym roku po nieudanym zdobyciu Kijowa na początku „specjalnej operacji wojskowej”.

Uważa się, że w ubiegłym roku zginęło dziesiątki tysięcy ukraińskich cywilów i żołnierzy po obu stronach. Rosyjska artyleria zniszczyła ukraińskie miasta i wysłała w powietrze miliony uchodźców.

Ukraińskie wojska utknęły głównie w defensywie od ostatniej ofensywy w listopadzie, mając nadzieję, że siłom rosyjskim wypełnionym rezerwami zabraknie ataków. Tymczasem Kijów zabezpieczył zachodnie zobowiązania w zakresie broni dla planowanej kontrofensywy w 2023 roku.

W Nowym Jorku ONZ Oczekuje się, że Zgromadzenie Ogólne podejmie uchwałę wzywającą do zakończenia inwazji, z okazji pierwszej rocznicy inwazji. Ukraina ma nadzieję pogłębić izolację dyplomatyczną Rosji, zdobywając poparcie prawie trzech czwartych krajów.

Moskwa, która twierdzi, że jej inwazja jest uzasadniona względami bezpieczeństwa, nazywa tekst niezrównoważonym.

„Rosja naruszyła Kartę Narodów Zjednoczonych, stając się agresorem” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba w ONZ. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił w środę rosyjską inwazję jako pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego.

„Słyszeliśmy ukryte groźby użycia broni nuklearnej. Tak zwane taktyczne użycie broni nuklearnej jest absolutnie niedopuszczalne. Czas cofnąć się znad krawędzi” – powiedział Guterres.

Raport Biura Reutera; Michael Perry i Peter Graf; Montaż autorstwa Roberta Birzela i Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *