Ukraina chce rozszerzyć umowę o bezpiecznym przejściu poza zboże

  • Trzy statki zbożowe opuszczają ukraińskie porty Morza Czarnego
  • Pierwszy statek, który przybył na Ukrainę po rozpoczęciu wojny
  • Zełenski mówi, że wschodni konflikt jest „piekłem”
  • Szef NATO ostrzegł, że Putinowi nie można pozwolić na zwycięstwo

STAMBUŁ/KIJÓW, 5 sierpnia (Reuters) – Trzy statki ze zbożem opuściły w piątek ukraiński port jako pierwszy statek towarowy załadowany na Ukrainie od czasu inwazji Rosji. Inne towary, takie jak metale.

Porozumienie z 22 lipca oznaczało rzadki przełom dyplomatyczny, gdy na wschodniej Ukrainie szaleje wojna, gdy Kijów próbuje odbudować swoją zrujnowaną gospodarkę po ponad pięciu miesiącach konfliktu.

„Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa ONZ i naszych partnerów w Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku” – powiedział na Facebooku ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow na Facebooku po odejściu statków. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pierwszy statek ze zbożem opuścił Odessę w poniedziałek.

„Ta umowa dotyczy logistyki, ruchu statków przez Morze Czarne” – powiedział Financial Times ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kachka. „Jaka jest różnica między ziarnem a rudą żelaza?”

Kreml powiedział, że rozwiązanie można znaleźć tylko w połączeniu ze zniesieniem restrykcji dla rosyjskich producentów metali.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja wynegocjowały porozumienie o bezpiecznym przejściu między Moskwą a Kijowem po tym, jak ONZ ostrzegło przed głodem po wstrzymaniu eksportu zboża z Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał 24 lutego wojska na Ukrainę, wywołując największy konflikt w Europie od II wojny światowej i globalny kryzys energetyczny i żywnościowy.

Jak podało tureckie Ministerstwo Obrony, w piątek dwa statki z zbożem z Czarnomorska i jeden z Odessy przewiozły łącznie około 58 000 ton kukurydzy.

Turecki masowiec Osprey S, pływający pod banderą Liberii, przybędzie w piątek do Czarnomorska, aby załadować zboże, poinformowała regionalna administracja Odessy.

Rosja i Ukraina tradycyjnie produkują jedną trzecią światowej produkcji pszenicy, a Rosja jest głównym dostawcą energii do Europy. Ale Rosja poinformowała w piątek, że oczekiwanych zbiorów 130 milionów ton zboża nie można osiągnąć ze względu na czynniki pogodowe i brak części zamiennych do sprzętu produkcji zagranicznej.

Ukraiński eksport zboża w tym sezonie spadł o 48,6% rok do roku do 1,23 mln ton, podało ministerstwo rolnictwa.

Środkowa cześć

Po pięciu miesiącach walk ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski określił w tym tygodniu presję na jego siły zbrojne we wschodnim Donbasie jako „piekło”.

Moskwa dąży do kontrolowania rosyjskojęzycznego Donbasu, obejmującego prowincje Ługańsk i Donieck, gdzie promoskiewscy separatyści zajęli terytorium po aneksji południowego Krymu przez Kreml w 2014 roku.

Zełenski mówił o ciężkich walkach wokół miasta Awdijwka i ufortyfikowanej wsi Piski, gdzie w ostatnich dniach Ukraina uznała „częściowe zwycięstwo” nad swoim rosyjskim przeciwnikiem.

Rosyjska agencja informacyjna TASS cytowała siły separatystyczne, twierdząc, że siły rosyjskie i prorosyjskie przejęły pełną kontrolę nad Piski. Powiedzieli również, że walki mają miejsce w mieście Bachmut, na północ od Doniecka. Czytaj więcej

Ukraina w ciągu ostatnich ośmiu lat wzmocniła obronę w Biskich, które postrzega jako strefę buforową przed wspieranymi przez Rosję siłami, które utrzymują miasto Donieck, około 10 km na południowy wschód.

Ukraiński generał Oleksiy Khromov powiedział, że jego siły odbiły dwie wsie wokół wschodniego miasta Słowiańska, ale zostały zepchnięte do miasta Avdiyvka po tym, jak zostały zmuszone do opuszczenia kopalni węgla postrzeganej jako kluczowa pozycja obronna.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło atak.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować twierdzeń żadnej ze stron dotyczących rozwoju sytuacji na polu bitwy.

Wojna wysiedliła miliony ludzi, zabiła tysiące cywilów i zrujnowała miasta, miasteczka i wsie. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżają siły rosyjskie o atakowanie ludności cywilnej i popełnianie zbrodni wojennych, zaprzecza Rosji.

Putin powiedział, że rozpoczął coś, co nazwał „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, aby zapewnić rosyjskie bezpieczeństwo i chronić rosyjskojęzycznych na Ukrainie. Kijów oskarża Moskwę o wojnę w stylu imperialistycznym, by uratować jej prozachodnich sąsiadów, którzy wstrząsnęli rosyjską hegemonią po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że wojna była najniebezpieczniejszym momentem dla Europy od II wojny światowej i nie można pozwolić Rosji na zwycięstwo. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Napisane przez Michaela Perry’ego i Nicka MacPhee; Montaż przez Stephena Coatesa, Roberta Birzela i Marka Heinricha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *