Wojna między Izraelem a Hamasem: Blinken wraca na Bliski Wschód, gdy plan zawieszenia broni wisi na włosku

TEL AVIV (AP) – Sekretarz Stanu USA Antoni Blinken Zaproponowano Bliskiemu Wschodowi w poniedziałek Porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem Wiszące na włosku po odzyskaniu czwórki Izraelscy zakładnicy w Gazie Ofensywa wojskowa jest następstwem niedawnych zamieszek w rządzie premiera Benjamina Netanjahu.

Blinken rozpoczął swoją ósmą wizytę w regionie bez konkretnej reakcji opinii publicznej na propozycję Hamasu i Izraela, którą otrzymał 10 dni temu. Konflikt rozpoczął się w październiku Spotkał się z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem el-Sisim, kluczowym mediatorem ugrupowania bojowego Hamas, a później przeprowadził rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Blinken ponownie wezwał Hamas do zaakceptowania planu, który, jego zdaniem, cieszy się szerokim międzynarodowym poparciem.

„Jeśli chcesz zawieszenia broni, naciskaj na Hamas, aby powiedział «tak»” – powiedział reporterom przed wyjazdem z Kairu, który zabierze go do Izraela, Jordanii i Kataru. Blinken powiedział, że Izrael zaakceptował tę propozycję, chociaż Netanjahu nie powiedział tego bezpośrednio.

„Wiem, że są ludzie pesymistycznie nastawieni do perspektyw” – powiedział Blinken, zrzucając całą odpowiedzialność na Hamas. „To zrozumiałe. Hamas w dalszym ciągu wykazuje niezwykły cynizm w swoich działaniach, brak troski nie tylko o dobro i bezpieczeństwo Izraelczyków, ale także Palestyńczyków.

Blinken powiedział, że przedstawiony plan to „najlepsza opcja” zawieszenia broni, uwolnienia pozostałych zakładników i poprawy bezpieczeństwa regionalnego.

Palestyńczycy przyglądają się izraelskiemu bombardowaniu obozu dla uchodźców Nusirat w Strefie Gazy, sobota, 8 czerwca 2024 r. (AP Photo/Jehad Alshrafi)

Chociaż prezydent Joe Biden, Blinken i inni urzędnicy amerykańscy chwalili uratowanie zakładników, w wyniku operacji zginęło dziesiątki palestyńskich cywilów i nie tylko. Wojna może skomplikować naciski na zawieszenie broni Ośmieliło to Izrael i wzmocniło determinację Hamasu do kontynuowania wojny, która rozpoczęła się atakiem na Izrael 7 października.

„Trudno powiedzieć, w jaki sposób Hamas przeprowadzi tę konkretną operację i jak wpłynie to na jego decyzję, czy powie tak, czy nie” – powiedział w niedzielę doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. W wywiadzie dla „This Week” stacji ABC Sullivan powiedział: „Wierzymy, że jeśli cała społeczność będzie mówić jednym głosem, Hamas otrzyma właściwą odpowiedź.

Podczas rozmów z El-Sissim Blinken omówił także plany dotyczące zarządzania po zakończeniu konfliktu i odbudowy po masowych zniszczeniach w Gazie.

„Musi istnieć plan, musi obejmować ochronę, musi obejmować zarządzanie, musi obejmować rekonstrukcję” – powiedział Blinken.

Grupa bojowników Hamas wzywa do publicznych demonstracji przeciwko rządowi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i uwolnieniu zakładników w Strefie Gazy, w sobotę 8 czerwca 2024 r. w Tel Awiwie, Izrael.  Izrael oświadczył, że w sobotę uratował czterech porwanych zakładników.  Ofensywa pod przewodnictwem Hamasu przeprowadzona 7 października była największą tego typu akcją ratunkową od rozpoczęcia wojny w Gazie.  (AP Photo/Ohad Zwigenberg)

Ludzie protestują przeciwko rządowi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i wzywają do uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez bojówkę Hamas w Strefie Gazy, w Tel Awiwie, Izrael, sobota, 8 czerwca 2024 r. (AP Photo/Ohad Zwigenberg)

Andrey Kozlov (27 l.) został uprowadzony z Izraela w wyniku ataku prowadzonego przez Hamas.  W dniu 7 października 2023 r. przybył helikopterem do Sheba Medical Center w Ramat Khan w Izraelu w sobotę 8 czerwca 2024 r.  (AP Photo/Tomer Appelbaum)(AP Photo/Tomer Appelbaum)

Andrey Kozlov, lat 27, porwany z Izraela w ataku kierowanym przez Hamas 7 października 2023 r., przybywa helikopterem do Centrum Medycznego Sheba w Ramat Khan w Izraelu w sobotę 8 czerwca 2024 r. Izrael twierdzi, że uratował czterech zakładników. Gaza została porwana w ataku pod przewodnictwem Hamasu 7 października

Netanjahu i jego rząd oparli się wezwaniom do opracowania jakiegokolwiek „codziennego” planu zakazującego jakiejkolwiek formy obecności sił bezpieczeństwa na terytorium Izraela. Blinken powiedział, że będzie nalegał, aby Izrael przedstawił akceptowalne alternatywy.

„Byłoby wspaniale, gdyby Izrael przedstawił w tej sprawie własne pomysły, a ja porozmawiam o tym z rządem” – powiedział. „Ale tak czy inaczej musimy mieć te plany, musimy je mieć i musimy być gotowi do działania, jeśli chcemy skorzystać z zawieszenia broni”.

Trójfazowy plan zawieszenia broni zakłada uwolnienie większej liczby zakładników i tymczasowe zaprzestanie działań wojennych do czasu przeprowadzenia drugiej fazy rozmów, której celem będzie uwolnienie wszystkich zakładników. sił izraelskich z Gazy” i „trwałego zakończenia działań wojennych” ONZ wzywa do trzeciego etapu odbudowy w Gazie.

Rada Bezpieczeństwa ma głosować w poniedziałek po południu nad rezolucją, w której z zadowoleniem przyjmuje tę propozycję i wzywa Hamas do jej przyjęcia.

Ale Hamas nie będzie jedyną przeszkodą.

Chociaż umowę opisano jako inicjatywę izraelską, tysiące Izraelczyków demonstrowało, aby ją poprzeć. Netanjahu wyraził swoje wątpliwościMówi, że to, co zostało publicznie zaprezentowane, nie jest dokładne i że Izrael nadal jest zdeterminowany, aby zniszczyć Hamas.

Skrajnie prawicowi sojusznicy Netanjahu zagrozili obaleniem jego rządu, jeśli wdroży ten plan. Benny’ego GantzaZnany centrowiec, W niedzielę złożył rezygnację z członkostwa w trzyosobowym Gabinecie Wojennym Po tym jak premier powiedział, że tak zrobi, jeśli tego nie zrobi Nowy plan dla powojennej Gazy. Po uwolnieniu zakładników Netanjahu nalegał, aby nie ustąpić.

Blinken spotykał się z Netanjahu, ministrem obrony Yoavem Gallantem, Gantzem i przywódcą izraelskiej opozycji Yairem Lapidem podczas wszystkich jego poprzednich podróży do Izraela. Urzędnicy podali, że Blinken spotka się z Gantzem we wtorek.

Chociaż od początku wojny Blinken odwiedzał ten obszar mniej więcej raz w miesiącu, według Ministerstwa Zdrowia Gazy w konflikcie zginęło ponad 37 120 Palestyńczyków, a liczby te nie rozróżniają ludności cywilnej i bojowników. W ataku z 7 października Hamas i inni bojownicy zabili około 1200 osób, głównie cywilów, i wzięli 250 zakładników.

Przebieg wojny został poważnie zakłócony Żywność, lekarstwa i inne produkty W obliczu Palestyńczyków w Gazie Powszechny głód. ONZ szacuje, że w regionie może ucierpieć ponad 1 milion osób Bardzo wysoki poziom głodu W połowie lipca.

W Jordanii Blinken weźmie udział w nadzwyczajnej konferencji międzynarodowej w sprawie usprawnienia przepływu pomocy do Gazy.

___

Śledź relację AP z wojny w Gazie https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *