Wtorkowy raport o inflacji będzie kluczowy dla kierunku polityki banku centralnego

  • Indeks cen konsumpcyjnych zostanie opublikowany we wtorek o 8:30 czasu wschodniego.
  • Raport przewiduje, że inflacja wszystkich towarów wzrosła w zeszłym miesiącu zaledwie o 0,1%, co odpowiada 4% rocznej stopie. Inflacja bazowa ma według projekcji przyspieszyć.
  • Oczekuje się, że wtorkowy raport skłoni decydentów z Federalnego Komitetu Otwartego Rynku do uniknięcia podwyżki stóp procentowych na to spotkanie.

Ceny benzyny na znaku na stacji benzynowej Shell w San Francisco, Kalifornia, Stany Zjednoczone, we wtorek, 23 maja 2023 r.

Bloomberga | Bloomberga | Dobre zdjęcia

Dane inflacyjne z maja pokazały wyhamowanie wzrostu cen, który nękał konsumentów przez ostatnie dwa lata.

Pytanie jednak brzmi, czy ten spadek wystarczy, aby przekonać przedstawicieli Rezerwy Federalnej do zaprzestania podnoszenia stóp procentowych i pozwolić gospodarce USA na chwilę samodzielnie oddychać.

Zgodnie z konsensusowymi szacunkami Dow Jones, indeks cen konsumpcyjnych, który ma zostać opublikowany we wtorek o 8:30 czasu wschodniego, ma pokazać, że inflacja wszystkich pozycji wzrosła w zeszłym miesiącu zaledwie o 0,1%, co odpowiada 4% rocznej stopie. Prognozuje się, że po wyłączeniu zmiennych składników żywności i energii CPI wzrośnie odpowiednio o 0,4% i 5,3%.

Po tym, jak inflacja wzrośnie powyżej 9% w czerwcu 2022 r., tego rodzaju liczby utwierdzą decydentów w przekonaniu, że inflacja zmierza we właściwym kierunku.

„Najbardziej zachęcające jest to, że rok do roku stopy wzrostu będą bardzo gwałtownie spadać” – powiedział Mark Jandy, główny ekonomista Moody’s Analytics. „Liczba z nagłówków będzie dobra, będzie zachęcająca, pokazująca, że ​​inflacja zmierza we właściwym kierunku. I zasadniczo myślę, że inflacja. Jest Idąc we właściwym kierunku”.

Rzeczywiście, inflacja przeszła długą drogę, odkąd zaczęła rosnąć wiosną 2021 r. Czynniki związane z pandemią, takie jak zakłócone łańcuchy dostaw i wyższy popyt na towary w porównaniu z usługami, w połączeniu z bilionami bodźców monetarnych i fiskalnych, spowodowały, że inflacja osiągnęła najwyższy poziom. Wczesne lata 80.

Po roku upierania się, że inflacja nie będzie trwała, bank centralny zainicjował 10 podwyżek stóp procentowych w marcu 2022 roku. Od tego czasu inflacja stale spada, ale nadal jest daleko od celu banku centralnego na poziomie 2%.

Oczekuje się, że wtorkowy raport wystarczy, aby uniknąć podwyżki stóp procentowych na tym spotkaniu, ponieważ decydenci z Federalnego Komitetu Otwartego Rynku czekają na napływające dane i decydują o długoterminowej ścieżce polityki.

„Nadchodzi inflacja i możemy uzyskać liczbę, która zapewni im komfort, że sprawy idą we właściwym kierunku” – powiedział Jandy. „Nie muszą ponownie podnosić stawek”.

W majowym raporcie CBI będzie można obserwować kilka kluczowych zmiennych.

Jeden byłby anomalią: inflacja bazowa byłaby znacznie silniejsza niż nagłówek, niezwykły przypadek, w którym ta pierwsza bierze pod uwagę mniej zmiennych i wyklucza gorącą żywność i energię. Rozbieżność jest w dużej mierze wynikiem porównań rok do roku, co może skutkować okresem, w którym benzyna przekroczyła 5 USD za galon na pompie, która od tego czasu spadła.

Kolejnym obszarem, któremu należy się uważnie przyjrzeć w raporcie, są ceny używanych pojazdów, które w kwietniu wzrosły o 4,4% w ujęciu miesięcznym i oczekuje się, że w maju ponownie wzrosną. Koszty zakwaterowania stanowią jedną trzecią wagi CPI, ale przedstawiciele banku centralnego spodziewają się, że spadną jeszcze w tym roku. Ekonomiści spodziewają się również odbicia kosztów biletów lotniczych i zakwaterowania w maju.

„Przez ostatni rok inflacja spadała” – powiedział Dean Baker, współzałożyciel Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych. „Jeżeli ta tendencja się utrzyma, Fed może ogłosić zwycięstwo i skupić się na zatrudnieniowej stronie swojego mandatu”. Jednak inflacja pozostaje wyższa niż w banku centralnym. [2%] cel, więc pytanie brzmi, czy trajektoria spadkowa jest kontynuowana, czy też osiągnęliśmy plateau”.

Podczas gdy rynek oczekuje, że bank centralny uniknie tego spotkania, rozważana jest ostateczna podwyżka w lipcu przed dłuższą przerwą, która ma potrwać do początku 2024 r. Miernik grupy CME Handluj na rynku kontraktów terminowych Fed Fund.

Raport CPI przed posiedzeniem banku centralnego w dniach 25-26 lipca i dane z kolejnego miesiąca mogą znacznie pomóc w określeniu, czy rynek jest w porządku, czy też urzędnicy uznają, że mają więcej pracy.

„To, czy dostaną miękkie lądowanie, zależy od tego, jak rozwinie się inflacja” – powiedział Bill English, były urzędnik Fed, który jest profesorem finansów w Yale School of Management. „Jeśli inflacja będzie wysoka, będą musieli podnieść stopy procentowe jeszcze bardziej. To może być droga do zatrudnienia i produktywności, a nie o to, żeby inflacja spadła do 2 proc. w ciągu kilku lat”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *