Alonso w bolidzie Ayrtona Senny [wideo]

Autor: | 15 maja 2015

ButtonAlonsoFernando Alonso ujawnił, że wolałby się ścigać w latach osiemdziesiątych, kiedy za kierownicą zasiadał jego bohater, Ayrton Senna. Kierowca miał niedawno okazję poprowadzić legendarnego McLarena-Hondę MP4/4, w którym startował Brazylijczyk.

n

Dwukrotny mistrz świata wziął udział w spotkaniu promującym trzydziestolecie współpracy McLarena z TAG Heuer. Alonso przyznał wtedy, że jego doświadczenie sprawiło, iż chciałby startować we wcześniejszych erach F1.

n

– Samochody były bardziej wyścigowe, miały większe opony i silniki. Nie było tak wielu ograniczeń w zakresie kreatywności projektantów. Obecnie, wszystko jest dużo bardziej rygorystyczne. Nie ma testowania, są tylko symulacje. Wsześniej kierowcy mieli więcej czasu, by cieszyć się jazdą — przyznał Hiszpan.

n

Ayrton Senna– Bezpieczeństwo wyglądało nieco inaczej, więc trudno wybrać konkretną erę. Jednak fakt, że konkurowałeś z innymi i pokonywałeś ich tak długo jak tylko mogłeś, sprawiał ogromną radość.

n

Alonso przyznał również, że zapewne nie stałby się kierowcą F1, gdyby nie inspiracja Ayrtonem. Dzień, w którym prowadził jego bolid na zawsze zostanie w jego pamięci. Kiedy Alonso jeździł mistrzowskim MP4/4, Jenson Button ścigał się w aktualnym bolidzie McLarena. Kierowcy mogli porównać swoje wrażenia i wymienić się obserwacjami.

n

n

– To był bardzo emocjonujący dzień. Samochód jest legendarny, najbardziej dominujący w historii Formuły 1. Miałem przywilej wykonać osiem albo dziewięć okrążeń i usłyszeć Jensona, którego cieszyły różnice w bolidach. Nawet jeśli nie ścigasz się na limicie, to jest to coś, czego nigdy nie zapomnę. To wspaniałe doświadczenie.

n

Hiszpanowi spodobała się także prostota MP4/4. Według niego nowoczesne bolidy są bardziej złożone od tych z przed lat. Obydwie konstrukcje podsumował: ”To tak jakby porównać komputer z lat osiemdziesiątych do współczesnego”.

n

– Oczywiście teraz posiadamy więcej skomplikowanych rzeczy dzięki technologii. Wtedy wszystko było manualne – brak wspomagania kierownicy, trzy pedały i normalna skrzynia biegów. W sportach motorowych dobrą rzeczą jest to, że możesz konkurować z innymi bez względu czy są to lata 80’, 90’ czy inne. To się nie zmieni nawet w 2050 roku. Zawsze staramy się być lepsi, niezależnie od technologii, które posiadamy — zakończył Fernando.

n

McLaren opublikował także krótki film relacjonujący specjalny dzień kierowców na torze.

n

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *