GP Rosji: Premierowe zwycięstwo Valtteriego Bottasa w Formule 1

Autor: | 30 kwietnia 2017

Valtteri Bottas odniósł po fenomenalnym starcie swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 1. Fin do samego końca wyścigu naciskany był przez Sebastiana Vettela, lecz zdołał obronić swoją pozycję. Podium uzupełnił Kimi Raikkonen, kolega zespołowy Niemca.

Po wczorajszych kwalifikacjach, w których po prawie 9 latach przerwy pierwszy rząd utworzyli kierowcy Ferrari, spodziewaliśmy się wielkich emocji w wyścigu. Mercedes do tej pory w czasówkach miał przewagę nad rywalami, a to właśnie w wyścigach lepszym tempem popisywali się zawodnicy stajni z Maranello. Niemiecka ekipa, jako obrońcy mistrzowskiego tytułu, mieli jednak coś do udowodnienia, zwłaszcza na torze w Soczi, gdyż trzy poprzednie edycje zwyciężali właśnie tylko kierowcy Srebrnych Strzał.

Emocje na starcie podgrzało dodatkowe okrążenie rozgrzewkowe. Powodem tego był problem Fernando Alonso. Hiszpan zatrzymał swój samochód tuż przed wjazdem do alei serwisowej i na piechotę udał się do swojego garażu. Wirażowi natomiast potrzebowali chwilę dodatkowego czasu na ściągniecie auta. Jak się później okazało, awarii uległ system ERS.

Gdy zawodnicy ponownie ustawili się na polach startowych, wszystko przebiegło już pomyślnie. Spod czerwonych świateł najlepiej wyruszył Valtteri Bottas. Fin wyprzedził obu zawodników Ferrari i awansował na pierwsze miejsce. Czwartą pozycję utrzymał z kolei Leiws Hamlton. Słabo wyruszył natomiast Daniel Ricciardo, który spadł na siódmą lokatę – za Maxa Verstappena i Felipe Massę. Po kilku sekundach rywalizacji nastąpiła jednak neutralizacja.

W kolizji już na pierwszym okrążeniu uczestniczyli Jolyon Palmer i Romain Gorsjean. Pomiędzy zawodnikami doszło do kontaktu – najpierw Brytyjczyk zetknął się z kołem samochodu Francuza, w związku z czym stracił panowanie nad swoim bolidem. Gdy zmierzał już do bandy, uderzył w Grosjeana, co dla obu oznaczało koniec wyścigu, a dla reszty stawki pojawienie się samochodu bezpieczeństwa. W międzyczasie również panowanie nad samochodem stracił Lance Stroll. Kanadyjczyk zdołał jednak uniknąć kolizji i mógł powrócić do wyścigu.

Po zjeździe samochodu bezpieczeństwa stawka zaczęła się rozjeżdżać. Najlepsze czasy okrążeń notował liderujący Bottas i jego przewaga nad Vettelem na dziewiątym okrążeniu wynosiła już 3 sekundy. O wielkim pechu natomiast może mówić Daniel Ricciardo. W samochodzie Australijczyka przegrzewały się tylne hamulce, co zmusiło go do zjazdu do alei serwisowej. Mechanicy po wymianie opon uznali jednak, że to już koniec wyścigu dla 27-latka i wprowadzili auto do garażu.

Kolejne okrążenia mogły przyprawiać kibiców jednak o znudzenie. Różnice były coraz większe, a na torze nie dochodziło do żadnych wyprzedzań. Tak, jak się spodziewano, o rywalizacji – poza startem – miała zdecydować wizyta w alei serwisowej. Z czołówki jako pierwszy na zmianę opon zdecydował się Valtteri Bottas. Fin zaczął wtedy tracić swoją przewagę nad Vettelem i konieczne było ściągnięcie go do boksów. Na tor powrócił kilka sekund za Lewisem Hamiltonem. Jako drugi u swoich mechaników zameldował się Kimi Raikkonen, potem trzykrotny mistrz świata, a ostatni Sebastian Vettel. Niemiec zwlekał ze zjazdem bardzo długo, gdyż choć pojawiały się komunikaty, to ten przekładał to najdłużej, jak mógł.

Gdy kierowcy zmienili już swoje ogumienie straty zaczął odrabiać Sebastian Vettel. Niemiec zdecydowanie lepiej niż Bottas odnajdował się na supermiękkiej mieszance i 5-sekundowa przewaga Fina topniała z okrążenia na okrążenia. Kierowca Mercedesa na jednym z okrążeń popełnił również błąd na dohamowaniu. Zblokowanie przednich opon sprawiło, że jego przewaga stopniała już do mniej niż 2 sekund. Zwiastowało to nam pewne emocje w samej końcówce, zwłaszcza iż liderujących czekało jeszcze dublowanie wolniejszych kierowców.

Czterokrotny mistrz świata robił, co mógł, by zaatakować swojego rywala, lecz nawet użycie systemu DRS na to mu nie pozwalało. Jedyną nadzieję był błąd Fina, bądź wtrącenie się dublowanych zawodników. Na nieszczęście dla Vettela, to właśnie wyprzedzanie Felipe Massy sprawiło mu spory problem i stracił cenny czas w samej końcówce. Było to już ostatnie okrążenie wyścigu i Niemiec nie był w stanie odrobić dystansu do swojego rywala.

Ostatecznie więc zwycięstwo – pierwsze w karierze – przypadło Valtteriemu Bottasowi. Podium uzupełnili Vettel i Raikkonen. Bezbarwny wyścig z kolei miał czwarty dzisiaj Lewis Hamilton. Brytyjczyk nie był w stanie nawiązać walki z czołówką, a jego przewaga nad Maxem Verstappenem ogromna. Trzykrotny mistrz świata stracił dzięki temu cenne punkty do klasyfikacji generalnej, a Vettel umocnił się na prowadzeniu.

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Sergio Perez, Esteban Ocon, Nico Hulkenberg, Felipe Massa i Carlos Sainz. Brazylijczyk z Williamsa w końcówce wyścigu musiał drugi raz zjawić się w alei serwisowej, gdyż w jego samochodzie doszło do przebicia jednej z opon.

Wyniki wyścigu:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *