Fot. Scuderia Ferrari


Saudowie bliscy zawarcia umowy z F1 – kolejny wyścig na Bliskim Wschodzie coraz bardziej prawdopodobny

Autor: | 14 stycznia 2020

Wygląda na to, że Arabia Saudyjska dołączy do kalendarza Formuły 1 od 2021 roku. Szczegóły umowy na organizację Grand Prix mają być już uzgodnione, a promotorzy rundy w Bahrajnie nie mają nic przeciwko temu, by w ich regionie odbył się kolejny wyścig.

Według Daily Mail, Saudowie są o krok od podpisania umowy z Liberty Media na organizację wyścigu Formuły 1. Pierwsza edycja Grand Prix ma odbyć się w 2021 roku na ulicznym torze w Dżuddzie. Rok później wyścig ma zostać zorganizowany na obiekcie stałym – w Qiddiya lub Rijadzie.

Sponsorem wydarzenia ma być koncern petrochemiczny Aramco. Firma jest gigantem na arabskim rynku i ma wpłacać na konto Formuły 1 50 milionów funtów rocznie.

Organizatorzy GP Bahrajnu, które gości w cyklu od 2004 roku, w trakcie podpisywania umowy z ówczesnym właścicielem F1, Berniem Ecclestonem, zapewnili sobie prawo weta ws. organizowania wyścigów przez inne państwa Bliskiego Wschodu. Oznacza to, że promotorzy rundy w Sakhir mogą zablokować pomysł na Grand Prix w innym zakątku tego regionu. Rzecznik prasowy Bahrain International Circuit wyznał jednak, że organizatorzy rundy na tym torze nie są przeciwni kolejnemu wyścigowi na Bliskim Wschodzie.

Wyjaśnia on, że od samego początku promotorom GP Bahrajnu chodziło o zwiększenie popularności sportów motorowych na Bliskim Wschodzie, a zorganizowanie wyścigu w innym państwie tegoż regionu byłoby dobrym uzupełnieniem ich starań.

Liberty Media nadal stara się o zorganizowanie wyścigu w Miami, który byłby „oczywistym dodatkiem” do rundy w Austin. Ostatnio pojawiły się spekulacje, jakoby kolejną nowością w kalendarzu F1 miała być GP Panamy. Promotorzy rundy i właściciele Formuły 1 nie komentują jednak tych doniesień.

Bliski Wschód jest interesującym kierunkiem dla Formuły 1 i motorsportu. W tym regionie świata odbyło się już ponad dwadzieścia wyścigów królowej sportów motorowych. Od niedawna w Rijadzie jest organizowane ePrix Formuły E, a w tym roku Rajd Dakar po raz pierwszy odbywa się na arabskich pustyniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *