Fot. Mercedes-AMG F1


Włoski Motorsport: Mercedes pozostanie w Formule 1 jako fabryczny zespół

Autor: | 24 stycznia 2020

Włoska edycja Motorsportu donosi, że Mercedes podjął już decyzję odnośnie dalszego zaangażowania w Formule 1. Niemiecki producent ma zostać w stawce jako fabryczny zespół, a Toto Wolff i Lewis Hamilton mieli zawrzeć z nim nowe umowy. 

Od kilku miesięcy trwa saga związana z ewentualnym odejściem Mercedesa z F1. Dotychczasowe doniesienia sugerowały, że stajnia z Brackley zamierza pozostać w królowej motorsportu jedynie jako dostawca silników. Niemiecki producent osiągnął już bowiem wiele sukcesów i wydał niemałe pieniądze, więc miałby zakończyć swój program startów w najpopularniejszej serii wyścigowej i skupić się w pełni na Formule E, gdzie od bieżącego sezonu wystawia własny zespół.

Jednak w opinii włoskiego Motorsportu, kierownictwo Mercedesa miało zadecydować o pozostaniu w Formule 1 jako fabryczny zespół po sezonie 2020. Zdaniem włoskich dziennikarzy, koncern ze Stuttgartu w najbliższym czasie podpisze nową umowę komercyjną – Concorde Agreement. Ponadto stajnia z bazą w Brackley miała dojść do porozumienia z szefem zespołu – Toto Wolffem, i Lewisem Hamiltonem, którego dotychczasowy kontrakt wygasa po tym roku, ale wiele wskazuje na to, że temat transferu Brytyjczyka do Ferrari ucichł.

Opóźnienia związane z decyzją o pozostaniu Mercedesa w Formule 1 miały mieć związek ze zmianą na stanowisku dowodzenia w Daimlerze, który w dużej mierze zarządza programem startów niemieckiego producenta w królowej motorsportu. W pierwszej połowie 2019 roku szefem koncernu przestał być Dieter Zetsche, który popierał ideę startów Mercedesa w F1 jako fabryczny zespół. Jego miejsce zajął Ola Kallenius, którego celem jest rozwinięcie programów Mercedesa w sportach motorowych.

W podjęciu decyzji szefostwu Mercedesa pomógł fakt, że od 2021 roku w Formule 1 zacznie obowiązywać limit wydatków. Dzięki tym ograniczeniom Daimler nie będzie zmuszony do wydawania krocia na finansowanie fabrycznej ekipy.

Wielką niewiadomą w przypadku Mercedesa jest obsada drugiego fotela po 2020 roku. Według doniesień Motorsportu, Lewis Hamilton podpisze nowy kontrakt, który będzie obowiązywać do końca sezonu 2022. Kierownictwo stajni z Brackley ma rozważać kandydatury kilku kierowców, potencjalnych zastępców Valtteriego Bottasa. Najpoważniejszym rywalem Fina w walce o miejsce w Mercedesie po sezonie 2020 jest podobno wychowanek stajni, George Russell.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *