Fot. Mercedes EQ Formula E Team


Diriyah ePrix: Pierwsza wygrana de Vriesa w inauguracji 7. sezonu!

Autor: | 26 lutego 2021

Nyck de Vries (Mercedes) wygrał swój pierwszy wyścig Formuły E w karierze. Na inaugurację siódmego sezonu tej serii w Ad-Dirijja nie tylko triumfował w wyścigu, ale też w kwalifikacjach. Obok niego na podium stanęli Edoardo Mortara (Venturi) oraz Mitch Evans (Jaguar). Był to pierwszy wyścig Formuły E w randzie mistrzostw świata pod egidą FIA.

Pogoda w Ad-Dirijja była optymalna do ścigania się. Termometry wskazywały 18 stopni Celsjusza, a sama nawierzchnia miała około 26 stopni. Był to nocny wyścig, więc słońca już nie było, a prędkość wiatru wynosiła 11km/h.

Mieliśmy sporo niespodzianek w kwalifikacjach, bowiem Stoffel Vandoorne (Mercedes) był dopiero piętnasty, a za nim znaleźli się Lucas di Grassi (Audi), Sebastien Buemi (Nissan), Antonio Felix da Costa i Jean-Eric Vergne (obaj Techeetah). Sesję wygrał Nyck de Vries (Mercedes), dla którego było to pierwsze Pole Position w Formule E, a obok niego z pierwszej linii ruszał Pascal Wehrlein (Porsche). Natomiast drugą linię utworzyli Rene Rast (Audi) i Edoardo Mortara (Venturi).

De Vries utrzymał prowadzenie, a za nim mieliśmy Wehrleina, Rasta, Mortarę, Evansa (Jaguar), Lynna (Mahindra), Gunthera (BMW), Birda (Jaguar), Lotterera (Porsche) i Simsa (Mahindra). Vandoorne był czternasty, di Grassi znajdował się na piętnastej lokacie, Buemi na siedemnastej, Vergne na osiemnastej, a da Costa spadł na dwudziestą. Bird po chwili wyprzedził Gunthera, a Sette Camara (Dragon) zjechał do alei serwisowej. Po dziesięciu minutach Tom Blomqvist (NIO) otrzymał karę przejazdu przez boksy za nadmierne zużycie energii, podczas regeneracji. Rast wyprzedził Wehrleina, a ten skorzystał po chwili za attack mode, by móc zaatakować Rene.

Mortara po użyciu attack mode wyprzedził Evansa i Wehrleina, przez co wskoczył na trzecie miejsce. Z kolei Bird i Lynn zderzyli się ze sobą. Skutkowało to końcem wyścigu dla Alexa, a Bird zjechał do boksu, by zmienić przedni spojler. Na torze mieliśmy samochód bezpieczeństwa, by porządkowi mogli w spokoju usunąć auto Lynna. Na trzynaście minut przed końcem wyścigu wznowiliśmy rywalizację. Po chwili Gunther uderzył w ścianę i znów mieliśmy samochód bezpieczeństwo na torze. Rast i Evans użyli attack mode, dzięki temu Mortara znalazł się na drugiej lokacie. Tryb ten nic nie dał kierowcom, bowiem przy safety carze nie można się ścigać, ale użyli tego systemu po raz drugi, więc spełnili regulaminowy obowiązek.

Na pięć minut przed końcem znów mieliśmy zieloną flagę. Mortara musiał użyć trybu ataku i spadł za Rasta, ale po chwili korzystając z większej ilości mocy wrócił na drugie miejsce. Za chwilę też Evans użył tego systemu i także pokonał Rene. Ostatecznie zwyciężył de Vries przed Mortarą, Evansem, Rastem, Wehrleinem, Rowlandem (Nissan), Simsem, Vandoornem, di Grassim i Turveyem (NIO).

Druga runda sezonu odbędzie się także w Arabii Saudyjskiej już jutro.

Fot. Formula E

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *