Dutch TT: Andrea Dovizioso wygrywa deszczowe kwalifikacje!

Autor: | 25 czerwca 2016

30-latek wygrał kwalifikacje przed wyścigiem o GP Holandii na torze Assen. Włoch wyprzedził swojego rodaka Valentino Rossiego i Scotta Reddinga.

Sesja kwalifikacyjna odbyła się w warunkach deszczowych.

Q1

Żaden z zawodników długo nie czekał na wyjazd z alei serwisowej. Wszyscy zawodnicy zdawali sobie sprawę, że warunki pogodowe mogą się bardzo szybko zmienić. Jako pierwszy czas okrążenia zanotował Tito Rabat – 1:50.523. Bardzo szybko jednak rezultat Hiszpana został pobity przez Kolumbijczyka Yonnego Hernandeza z zespołu Aspar.

Na siedem minut przed końcem Q1 wywrotkę zaliczył Hector Barbera, który w tym momencie miał awans do drugiej części kwalifikacji. Natomiast Hernandez poprawił swój czas okrążenia – 1:48.535. Upadki zaliczyli również Jack Miller i kierowca testowy Ducati Michele Pirro, który zastępuje w ten weekend kontuzjowanego Lorisa Baza. Liderem kwalifikacji nadal był Hernandez. Bardzo słabe tempo prezentował Dani Pedrosa, który miał wypadek w czwartej sesji treningowej. 31-latek w tej chwili startowałby do jutrzejszego wyścigu z 16. miejsca.

Na ostatnim okrążeniu na pierwsze miejsce wskoczył zawodnik Monster Yamahy Tech 3, Pol Espargaro i to on razem z Hernandezem awansowali do Q2.

Q2

Jako pierwszy tradycyjnie na torze pojawił się obrońca mistrzowskiego tytułu – Jorge Lorenzo. Już na początku sesji przewrócił się Maverick Vinales, który w przyszłym roku przechodzi do Yamahy. Tymczasem na pierwsze miejsce wskoczył Pol Espargaro z czasem 1:48.813. Kolejną ofiarą warunków pogodowych padł Marc Marquez. Na prowadzeniu znajdowali się bracia Espargaro.

Na osiem minut przed upływem czasu w pierwszym rzędzie byli: Pol Espargaro, Aleix Espargaro i Valentino Rossi.

Kosmiczny czas wykręcił wtedy Andrea Dovizioso. Włoch wyprzedził drugiego P.Espargaro o 0,6 s. Tymczasem zawodnicy zaczynali zjeżdżać po opony przejściowe, gdyż na torze pojawiała się już sucha nitka wyścigowa.

Bardzo szybkie okrążenie pojechał Yonny Hernandez, który wskoczył na drugie miejsce, tym samym wypychając Petrucciego z pierwszego rzędu.

Pod koniec czasówki mieliśmy piękny pojedynek pomiędzy Rossim, Dovizioso i Reddingiem. Ostatecznie Pole position zdobył Andrea Dovizioso z zespołu Ducati.

To były słabe kwalifikacje dla Jorge Lorenzo i Mavericka Vinalesa. Hiszpanie nie poradzili sobie zbytnio z panującymi warunkami atmosferycznymi i zajęli odpowiednio 11. i 12. miejsce.

assen q