Dutch TT: Wypowiedzi zawodników po kwalifikacjach

Autor: | 25 czerwca 2016

Zapraszamy do zapoznania się z tym, co motocykliści powiedzieli po dzisiejszych deszczowych kwalifikacjach.

Andrea Dovizioso (P1): Jestem bardzo szczęśliwy z pole position. Zespół wykonał świetną robotę przez cały weekend. Dziś rano na suchym torze, byliśmy najszybsi, ale po południu już nie mieliśmy tak dobrego tempa. Tor się cały czas zmieniał. Tak naprawdę pole position mógł zdobyć każdy. Na moim ostatnim okrążeniu miałem szczęście, że przede mną jechał Valentino. Wykorzystałem jego linie przejazdu i tunel aerodynamiczny. Jutro dam z siebie wszystko. Uważam, że możemy powalczyć o zwycięstwo.

Valentino Rossi (P2): Jestem trochę rozczarowany, że nie wygrałem kwalifikacji. Cztery minuty przed końcem Q2 zjechałem do boksów, ponieważ moja opona się przegrzewała, a to było spowodowane tym, że na torze zrobiła się sucha nitka. Mimo wszystko jestem zadowolony z pierwszej linii na starcie. To ważne z punktu widzenia walki o tytuł mistrzowski.

Scott Redding (P3): Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku. Mieliśmy ogromnego pecha do tej pory w tym sezonie, ale nie poddaliśmy się. Na suchym torze motocykl był bardzo dobry. Trzecie miejsce to maksimum, co mogliśmy osiągnąć dziś. Zespół wykonał jak zawsze kawał dobrej roboty. Jutro postaramy się skończyć wyścig w pierwszej siódemce.

Marc Marquez (P4): Zrobiłem błąd w kwalifikacjach i zaliczyłem upadek na drugim okrążeniu. Marshale byli trochę daleko, a ja zobaczyłem skuter z kluczykiem i nikogo obok. Kiedy go wziąłem, widziałem, że należał do fotografa, ale on pozwolił mi odjechać. Chciałem powrócić do boksu tak szybko, jak to było możliwe, więc szczerze mówiąc, wziąłbym go, nawet jeśli, powiedziałby nie! Dzięki dobrej pracy wykonanej przez zespół byłem w stanie powrócić na tor na dwa okrążenia i finiszować czwarty. Ważne jest to, że czuję się komfortowo na suchym, nie lepiej od innych, ale wystarczająco, by powalczyć. W przypadku deszczu będzie to loteria, jak zawsze.

Cal Crutchlow (P5): Jestem wystarczająco zadowolony z drugiego rzędu, przynajmniej nie jesteśmy tak daleko, jak w normalnych kwalifikacjach. Powinien był zjechać do boksu i dostać nowe opony, bo wszyscy przede mną taką otrzymali. Walczymy trochę z Hondą na mokrym torze, kilku z nas upadło przez przód, ponieważ nie jesteśmy w stanie wystarczająco go rozgrzać. Generalnie mamy też problem z podsterownością. Nawet jeśli prognozy są mieszane, to my ciągle chcemy suchy wyścig. Z ekipą pomyślimy i zobaczymy, co możemy przygotować na jutro.

Yonny Hernandez (P6): Jestem naprawdę szczęśliwy – nadszedł czas, że daliśmy zespołowi Aspara trochę uśmiechu. Chcę podziękować zespołowi, który zawsze we mnie wierzył i mnie wspierał. Miło jest im dać tę miłą chwilę. To drugi rząd, na który ciężko pracowaliśmy. Znaleźliśmy dobre tempo na deszczowych oponach. Musimy cieszyć się chwilą, ale nie zapominać o jutrze. Jeśli będzie suchy wyścig, spróbujemy finiszować i zyskać trochę punktów. Jeśli będzie mokro, to mamy szansę  na finisz w pierwszej szóstce lub dziesiątce. Po przejściu z Q1 do Q2 mieliśmy tylko jedną oponę, więc wykonaliśmy naprawdę dobrą robotę.

Pol Espargaro (P7): Skończenie na siódmej pozycji w zdecydowanie jeden z najtrudniejszych dni, jakich doświadczyłem w MotoGP, to coś, z czego powinniśmy być zadowoleni. Fakt, że musieliśmy przejść przez Q1 był dodatkowo trudnym zadaniem, ponieważ w tych warunkach nie idzie przewidzieć jak się rzeczy potoczą.  W końcowej części kwalifikacji przycisnąłem o jedno okrążenie za wcześnie, a na ostatnim miałem przed sobą Vinalesa, który utrudniał mi trochę, więc nie mogłem poprawić czasu. Mam nadzieję, że jutro będziemy mieli suchy wyścig, ponieważ nasze tempo wydawało się silne i równe. Jeśli będzie mokro, myślę, że to będzie prawdziwa loteria. Mogliśmy dzisiaj zobaczyć jak łatwo upaść z powodu drobnych błędów. Zrobimy jednak wszystko, co w naszej mocy i będziemy walczyć do czarno-białej flagi.

Aleix Espargaro (P8): Dzisiaj pogoda zdawała się mówić „Witamy w Assen!”. Tak jak myśleliśmy, deszcz pomieszał karty i faktycznie, wyniki kwalifikacji są nieco dziwne. W kwalifikacjach wyjechałem na miękkich oponach, ale szybko poczułem, że to nie funkcjonuje tak, jakbym chciał, ponieważ ślizgałem się na prostej. Postanowiłem więc nie tracić czasu i szybko zjechałem po twardy komplet. Niestety potem trafiłem na korek na torze, kiedy byłem na pomiarowym kółku i nie mogłem pojechać lepiej. Szkoda, bo czułem się komfortowo. Czuję się dobrze na motocyklu zarówno na suchym, jak i na mokrym, więc dla mnie pogoda nie będzie miała znaczenia. Z dobrym startem myślę, że możemy powalczyć o czołową dziesiątkę.

Andrea Iannone (P9*): Dzisiejszy dzień był bardzo pozytywny, ponieważ dziś rano przez cały trzeci trening jechałem na używanych oponach. Tempo było bardzo dobre i przede wszystkim równe. Po południu spadł deszcz i nie mieliśmy okazji przetestować kilku rzeczy w czwartej sesji treningowej. Jutro startuję z ostatniej pozycji, ale jestem dobrej myśli, gdyż prognozy pogody mówią, że warunki mają być podobne jak dziś. Jutro dam z siebie wszystko.

Danilo Petrucci (P10): Popełniłem błąd nie zmieniając opon podczas Q2. Nie miałem odwagi, aby zaryzykować i zamiast być w dwóch pierwszych rzędach jesteśmy w czwartym. Postaramy się podskoczyć jutro kilka pozycji do góry. Jestem bardzo pewny siebie. Dziś chyba zrobiłem wszystko, co mogłem zrobić podczas tego weekendu: wywrotka, pierwsze miejsce, a na koniec pierwsza dziesiątka. Także nic nie jest mi straszne.

Jorge Lorenzo (P11): To była ciężka sesja kwalifikacyjna. Rano miałem wywrotkę, która była dla mnie bardzo bolesna. W zakręcie gdzie upadłem, żwir był bardzo blisko toru, a ja wpadłem do niego z bardzo dużą prędkością. Na szczęście żadna kość nie jest uszkodzona. Jednak uważam, że to nie miało większego wpływu na mój wynik w kwalifikacjach, ponieważ ja po prostu nie czuje się bezpieczne i komfortowo w warunkach deszczowych. Starałem się jak mogłem, ale byłem bardzo wolny.

Maverick Vinales (P12): Jestem bardzo rozczarowany, ponieważ wypadek na początku sesji zniszczył naszą pozytywną pracę. Nie potrafię nawet wyjaśnić co się stało, ponieważ jechałem bardzo ostrożnie, bo było to moje pierwsze okrążenie. Tak czy inaczej, ingerowało to w naszą strategię. Czuję się jednak pewnie na wyścig, ponieważ tempo wyścigowe jest dobre. Często wyścig w Assen jest ciasny, więc spróbuję zrobić bardzo dobre pierwsze okrążeń, by odzyskać pozycję, a potem walczyć o jak najlepsze miejsce na końcu.

Dani Pedrosa (P16**): Miałem wystarczająco dobre tempo w FP4 na mokrym torze, ale upadłem w bardzo dziwny sposób. Oznaczało to, że nie mogłem kontynuować sesji na tym samym motocyklu, który miał inne podwozie niż moja maszyna numer dwa. Próbowałem uzyskać taki sam czas jak w czwartym treningu, ale kiedy chciałem przycisnąć mocniej, tak samo się wystraszyłem w tym zakręcie, w którym upadłem. Będziemy jutro startować z dalekiej pozycji, ale postaramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy niezależnie od warunków pogodowych.

* Zawodnik wystartuje z ostatniej pozycji po nałożeniu kary za spowodowanie wypadku w GP Katalonii

** W związku z przesunięciem Andrei Iannone, Dani Pedrosa wystartuje z pozycji numer 15