Motocyklowe GP Kataru: Kwalifikacje odwołane, Maverick Vinales wyruszy z pole position

Autor: | 25 marca 2017

Z powodu opadów deszczu i ze względów bezpieczeństwa postanowiono odwołać dzisiejsze kwalifikacje. O kolejności startowej zadecydowały więc zsumowane czasy z trzech treningów. W związku z tym na pole position ustawi się jutro Maverick Vinales, a pierwszy rząd uzupełnią Andrea Iannone oraz Marc Marquez.

Od dłuższego czasu prognozy pogody mówiły, iż podczas inaugurującego sezon weekendu wyścigowego w Katarze spodziewane są opady deszczu. O ile w czwartek i piątek zawodnicy jeździli po suchym torze, o tyle w sobotę nad torem Losail przeszła burza oraz silne opady deszczu.

Pierwotnie na godzinę 16 czasu polskiego zaplanowano dodatkowy trening na mokrej nawierzchni, lecz został on odwołany. Wówczas jazda na oponach deszczowych nie miałaby sensu, gdyż tor w większości był już suchy, a deszcz ustał. Chwilę późnej jednak nadeszła burza i ulewa. Od tego momentu zaczęły się dyskusje na temat obecnej sytuacji.

W końcu na 18:30 zaplanowano początek czwartej sesji treningowej, lecz ostatecznie do niej nie doszło. Problem była nie tylko mokra nawierzchnia, ale również zalegająca na poboczu woda. Organizatorzy, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo zawodników, postanowili odwołać wszystkie dzisiejsze sesje. Również klas Moto2 oraz Moto3.

Do ustalenia kolejności startowej posłużono się tabelą z połączonych czasów ze wszystkich trzech rozegranych treningów. W związku z tym jutro z pole position wystartuje Maverick Vinales. Obok niego w pierwszym rzędzie ustawią się Andrea Iannone oraz Marc Marquez.

Ciężkie zadanie czeka jutro Valentino Rossiego oraz Jorge Lorenzo. Włoch po połączeniu czasów wszystkich treningów zajął dziesiąte miejsce, natomiast Hiszpan dopiero dwunaste. Z kolei na ostatnich dwóch polach startowych ustawią się jutro zawodnicy KTM-a – Pol Espargaro oraz Bradley Smith.

Na chwilę obecną organizatorzy zdecydowali, iż godziny jutrzejszych wyścigów pozostają bez zmian. Oznacza to, że zawody w królewskiej klasie rozpoczną się o godzinie 20. Przedłużono natomiast czas trwania rozgrzewek – z 20 do 30 minut. Wszystko jednak zależy od panujących warunków, pod uwagę wchodzi nawet rozegranie wyścigów w godzinach dziennych.