Podsumowanie drugiego dnia testów na Sepang – Andrea Iannone najszybszy

Autor: | 31 stycznia 2017

Niespodziewanie najlepszy czas drugiego dnia testów na torze Sepang odnotował debiutujący na Suzuki Andrea Iannone. Obok Włocha w czołowej trójce znaleźli się jeszcze Maverick Vinales i Alvaro Bautista.

Pierwsze godziny wtorkowych jazd były zakłócone przez wilgotną nawierzchnię. Tor po wczorajszych opadach nie zdążył przez noc wyschnąć i zawodnicy dopiero popołudniem zaczęli odnotowywać rezultaty. Niestety, wilgotna nawierzchnia przyczyniła się do pierwszych w tym sezonie wypadków, upadli: Aleix Espargaro, Scott Redding, Danilo Petrucci, Loris Baz i Tito Rabat. Wywrotka tego ostatniego (w zakręcie numer 7) okazała się najpoważniejsza i sędziowie postanowili na godzinę przed końcem sesji wywiesić czerwoną flagę. Hiszpan z kolei został przetransportowany do szpitala w Putrajaya, gdzie przeszedł szczegółowe badania. Jak się okazało zawodnik zespołu Marc VDS doznał kontuzji lewego kolana oraz nadgarstków, w związku z czym ekipa potwierdziła, że Rabat odwiedzi teraz szpital w Barcelonie i nie weźmie udziału w jutrzejszych jazdach testowych.

Gdy warunki się ustabilizowały wielu zawodników zaczęło poprawiać wczorajsze rezultaty. Świetny czas wykręcił Andrea Iannone. Włoch reprezentujący barwy Suzuki uzyskał czas 1:59,452, co było wynikiem lepszym od wczorajszego uzyskanego przez Caseya Stonera. Dzisiaj natomiast był szybszy od Mavericka Vinalesa aż o 0,406 sekundy. Tylko ci dwaj zawodnicy odnotowali rezultaty poniżej 2 minut. Trzeci Bautista stracił już 0,766 sekundy.

Kolejne miejsce należało do Valentino Rossiego – 2:00,254. Włoch, jak i jego zespołowy partner Vinales, byli dzisiaj jednymi z najbardziej pracowitych zawodników na torze. Przejechali oni odpowiednio 51 i 54 okrążenia. Co ciekawe, w Yamahach testowano dzisiaj nowe rozwiązanie aerodynamiczne, które ma zastąpić zabronione od tego sezonu skrzydełka. W motocyklach tych poszerzono owiewki, a w nich umieszczono elementy mające poprawić stabilność maszyny.

Na piątym miejscu znalazł się najszybszy dzisiaj debiutant – Johann Zarco. Francuz startujący w barwach Monster Yamahy Tech 3 bardzo dobrze zaaklimatyzował się w nowej kategorii i we wtorek przejechał aż 50 okrążeń, uzyskując najlepszy czas 2:00,343. Jego kolega z zespołu – również debiutant – Jonas Folger  był wolniejszy od niego o 0,152 sekundy i zajął dziewiątą lokatę.

Młody Niemiec przedzielił dzisiaj Jorge Lorenzo i Marca Marqueza. Starszy z Hiszpanów borykał się wczoraj z problemami wynikającymi z charakterystyki Ducati, do którego jeszcze nie dopasował stylu jazdy. Dzisiaj było już nieco lepiej i przejechał aż 65 okrążeń, a czas 2:00,484 dał mu ósmą pozycję. Dziesiąty natomiast był Marc Marquez, który dzisiaj miał problem z elektryką i po południu musiał zatrzymać swój motocykl na poboczu. Zdobywca mistrzowskiego tytułu w minionym sezonie odnotował wynik o 1,079 wolniejszy od Andrei Iannone. Mimo takiej straty była to dzisiaj najszybsza Honda, chociażby dwunasty był Crutchlow, a czternasty Pedrosa.

Świetnie spisujący się wczoraj Andrea Dovizioso dzisiaj pojechał nieco wolniej niż wczoraj. Czas 2:00,441 dał mu dopiero siódmą lokatę, tuż przed Jorge Lorenzo. Z kolei jutro na Ducati ma powrócić Casey Stoner, który wczoraj był najszybszy. Australijczyk oddał dzisiaj maszynę testową Michele Pirro. Włoch był jednak dopiero dziewiętnasty, z prawie dwusekundową stratą do Iannone.

Wtorek był nieco mniej udany również dla debiutującego w MotoGP KTM-a. Wczoraj Pol Espargaro tracił mniej niż 2 sekundy do Stonera, lecz dzisiaj nie udało mu się już tej granicy złamać. Hiszpan z czasem 2:01,525 zajął dopiero dwudziestą pozycję. Jego kolega zespołowy był od niego wolniejszy o prawie sekundę i drugi dzień testów zakończył na 25. miejscu, jedynie przed kierowcami testowymi Yamahy – Katsuyukim Nakasugą i Kohta Nozane.

Jutro ostatni dzień testów na Sepang. Za dwa tygodnie na zawodników czekają trzydniowe przygotowania w Australii, na torze Phillip Island.

Wyniki drugiego dnia testów na Sepang: