Fot. Audi Sport


DTM w Zolder: Wygrana Rasta, czternaste miejsce Kubicy

Autor: | 10 października 2020

Rene Rast zaliczył trzecią wygraną w sezonie i nieco zbliżył się w klasyfikacji generalnej DTM do Nico Mullera i Robina Frijnsa. Holender na Zolder był drugi, a obok niego na podium ustawił się Timo Glock. Muller był trzeci. Robert Kubica zajął piętnaste miejsce po nieplanowanym drugim pit stopie. 

W Zolder było dziś zimno. W trakcie kwalifikacji tor był jeszcze mokry, a i podczas rywalizacji głównej było wilgotno. To z uwagi na temperaturę, która wynosiła tylko dwanaście stopni Celsjusza, więc nawierzchnia wolno przesychała.

Ze strartu najlepiej ruszył Rast, a dalej byli Frijns, Rockenfeller, Glock, Newey, Muller, Wittmann, Habsburg, Eng oraz Auer. Robert Kubica był piętnasty, a więc utrzymał pozycję startową. Z kolei Duval zaliczył falstart i po chwili otrzymał karę pięciu sekund na pit stopie. Polak jako jeden z pierwszych zjechał do alei serwisowej i zyskał na tym trzy pozycje, bowiem miał za sobą Duvala, Aberdeina, Scherera i Rockenfellera. Mike stracił ponad 20 sekund w boksach, bowiem jego mechanicy za mało podnieśli przód auta i długo nie mogli uporać się z wymianą opon, lecz w końcu im się udało.

Po zjeździe wszystkich kierowców prowadził Rast z pięcioma sekundami przed Glockiem. Dalej znajdowali się Frijns, Muller, Wittmann, Newey, Habsburg, Green, Eng i van der Linde. Kubica był dwunasty i tracił cztery sekundy do Auera. W dalszej części rywalizacji do Roberta zaczął zbliżać się Rockenfeller, który jechał znacznie szybciej i wyprzedził Polaka.

Frijns wyprzedził Glocka i wskoczył na drugie miejsce, ale Holender jechał dużo wolniej niż Rast, więc nie miał najmniejszych szans na wygraną. Kwadrans przed metą Kubica zjechał do boksu na drugą wymianę opon, przez co spadł na ostatnie miejsce. Polak przez wczesny zjazd mocno stracił tempo pod koniec, a nie walczył o punkty, więc mógł bez konsekwencji zjechał po świeży komplet ogumienia.

Green atakował Enga w walce o dziewiąte miejsce i Philip zmienił kierunek jazdy, przez co zajechał drogę Jamiemu i ten uderzył w tył BMW. Uszkodzenia w Audi Greena były na tyle duże, że musiał wycofać się z rywalizacji. Z przodu Rast miał już piętnaście sekund przewagi nad Frijnsem, a Muller wyprzedził Glocka i znalazł się na trzecim miejscu.  Bardzo ładnie jechał Newey, który pokonał Wittmanna i w ten sposób wskoczył na piątą lokatę. Za chwilę Marco miał problemy ze skrzynią biegów i też musiał w ten sposób zakończyć rywalizację.

Po wizycie w boksach Kubica był najszybszy na torze, ale nie miało to już znaczenia, bo jego straty były ogromne. Ostatecznie wygrał Rast przed Frijnsem, Mullerem, Glockiem, Neweyem, van der Linde, Habsburgiem, Rockenfellerem, Engiem i Duvalem. Kubica był czternasty.

Fot. DTM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *