Fot. Formula 3


GP Makau: Verschoor zwycięzcą wyścigu, pech Schwartzmana

Autor: | 17 listopada 2019

Richard Verschoor z zespołu MP Motorsport odniósł zwycięstwo w wyścigu o Grand Prix Makau w swoim pierwszym starcie w tej elitarnej rywalizacji. Holender pokonał zdobywcę Pole Position, Jüriego Vipsa, który do ostatniego okrążenia wyścigu napierał na rywala, jednak nie zdołał go wyprzedzić. Podium uzupełnił Logan Sargeant.

Na starcie Jüri Vips utrzymał prowadzenie, ale to za jego plecami działo się najwięcej. Ruszający z piątego pola Richard Verschoor wykorzystał zamieszanie na dojeździe do zakrętu Lisboa i awansował na drugą lokatę. Zaciekle rywalizowali ze sobą Robert Schwartzman i Christian Lundgaard. Rosjanin został zmuszony do przedwczesnego zakończenia swojego udziału w wyścigu, bowiem po kontakcie z bolidem Duńczyka przednie zawieszenie jego samochodu uległo uszkodzeniu, a ten zatrzymał się poza torem.

Przez następne okrążenia Vips utrzymywał się na czele. Niedługo potem dyrekcja wyścigu postanowiła ogłosić wyjazd samochodu bezpieczeństwa, ponieważ Leonardo Pulcini nie zmieścił się w zakręcie Lisboa, a Ferdinand Habsburg rozbił swój bolid w sekcji krętych zakrętów.

Po wznowieniu wyścigu doszło do zmiany na prowadzeniu. Verschoor wykorzystał strugę aerodynamiczną Jüriego Vipsa i wyprzedził go na dojeździe do Lisboa. Dalsza część wyścigu upływała pod znakiem rywalizacji między tymi kierowcami. W końcówce zmagań Sophia Floersch zatrzymała się na boku prostej toru w Makau i spowodowała ogłoszenie wirtualnej neutralizacji. Po restarcie Vips nie zdołał znaleźć się przed Verschoorem, choć jechał tuż za jego plecami.

Verschoor odniósł triumf na ulicach Makau, po raz pierwszy uczestnicząc w tej rywalizacji. Jako drugi ze stratą mniej niż sekundy na metę wpadł Jüri Vips, a trzecie miejsce zajął Logan Sargeant. Tuż za podium znalazł się Lundgaard, piąty był Alessio Lorandi, szósty startujący w F2 Callum Ilott, a pierwszą dziesiątkę uzupełnili Liam Lawson, Marcus Armstrong, David Beckmann oraz debiutujący w Formule 3 Frederik Vesti.

Triumfator poprzednich edycji Grand Prix Makau, Dan Ticktum, zajął 13. miejsce. Enzo Fittipaldi, wnuk Emersona, był 16., zaś syn Ralfa Schumachera, David, zajął 21. pozycję. Reprezentant Makau, Charles Leong, dojechał do mety jako 19.

Grand Prix Makau było zwieńczeniem pierwszego sezonu Mistrzostw Świata Formuły 3 z ramienia Międzynarodowej Federacji Samochodowej. Triumfatorem debiutanckiej kampanii został Robert Schwartzman.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *