Genialny 16-latek z Finlandii – Kalle Rovanpera

Autor: | 24 października 2016

Wiele wskazuje na to, że rajdy zyskały nowy ogromny talent, a w przyszłości gwiazdę, która wyznaczy kierunek, jakim ma podążać WRC. Mowa o genialnym nastolatku z Finlandii – Kalle Rovanperze. 16-letni Fin został właśnie mistrzem Łotwy.

Kalle ma mocne rajdowe korzenie. Jego ojciec Harri swego czasu rywalizował w mistrzostwach świata. Jest bardzo doświadczonym kierowcą ze 111 rundami na swoim koncie i jedynym zwycięstwem w 2001 roku w Szwecji. Jego pomoc jest z pewnością niezwykle ważna dla młodego kierowcy, w dodatku 16-latek korzysta z usług pilota, który przez lata jeździł z jego ojcem, czyli z Risto Pietilainena.

Rovanpera zaczął swoją przygodę z rajdami w 2015 roku i startował w Latvia Rally Sprint za kierownicą przednionapędowego Citroena C2 R2 Max. Udało mu się zwyciężyć w pięciu rundach serii w swojej klasie i mógł świętować tytuł mistrzowski. Na mecie sezonu miał ogromną przewagę 149 punktów nad drugim Janisem Cielensem.

Ten sezon jest dla niego jeszcze bardziej udany. Młody Fin rozpoczął starty w mistrzostwach Łotwy w Skodzie Fabii S2000, a później pojawiła się szansa przesiadki do czeskiego samochodu w specyfikacji R5 i Kalle z niej skorzystał. W tym roku ponownie pokazuje fantastyczne tempo i wygrał pięć z ośmiu imprez cyklu, zapewniając sobie mistrzostwo. W przyszłym sezonie jego cele się nie zmienią. Rovanpera już teraz zapowiedział, że pozostanie w tej serii, co należy zrozumieć ze względu na to, że na Łotwie nie ma ograniczeń wiekowych.

Kalle jest ogromnym talentem, a przede wszystkim jest świetnie prowadzony przez swojego ojca. Najpierw spokojnie zaczął jeździć autem przednionapędowym, potem S2000 i R5. Przyszły rok powinien spędzić za kierownicą Fabii, ale w związku z tym, że obecne auta WRC nie będą już potrzebne fabrycznym zespołom, to być może 16-latek w dalszej perspektywie przesiądzie się do takiej maszyny. Trzeba poczekać na dalsze jego postępy, ale jeśli będzie się tak rozwijał, to w niedalekiej perspektywie powinniśmy zobaczyć go w znacznie mocniej obsadzonej serii niż LRC.