Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Argentyny: Tanak obejmuje prowadzenie, błąd Latvali

Autor: | 27 kwietnia 2018

Ott Tanak/Martin Jarveoja zostali liderami Rajdu Argentyny. Po pierwszej pętli Estończycy mają tylko 0,8 sekundy przewagi nad Andreasem Mikkelsenem/Andersem Jaegerem oraz 3,1 nad Krisem Meeke/Paulem Nagle.

W Villa Carlos Paz cały czas świeci słońce, a termometry wskazują 29 stopni Celsjusza. To sprawia, że w samochodach jest bardzo gorąco, a samochody mogą się przegrzewać. Jednak zawodnicy unikają problemów technicznych.

Tanak na początek dnia obrócił się i stracił ponad 20 sekund, jednak później był już zdecydowanie najszybszy i wygrał OS3 oraz OS4. Dopiero na Fernet Branca lepszy od niego był Meeke. Lecz to właśnie na tym superoesie Estończyk objął prowadzenie w klasyfikacji rajdu. Na drugie miejsce spadł Mikkelsen, który liderował od trzeciego odcinka, ale na Fernet Branca poszło mu słabiej i stracił prowadzenie.

Z kolei Kris na OS2 złapał kapcia i osiągnął słabszy czas, ale podobnie jak Tanak przyspieszył na kolejnych próbach. Za nim są Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, którzy niespodziewanie wygrali drugi oes, który był lekko wilgotny. Jednak kolejne odcinki były już suche i Francuzi zmagali się z otwieraniem trasy, przez co tracili czas. Mimo wszystko ich strata jest niewielka. Na piątą lokatę awansowali Dani Sordo/Carlos del Barrio korzystający z dobrej pozycji startowej.

Hiszpanie po OS5 wyprzedzili Thierry’ego Neuville’a/Nicolasa Gilsoula, którzy nie prezentują się najlepiej. Mają problem ze ślizgającym się tyłem auta, ale to naturalne, bowiem jadą jako drudzy, więc również odkurzają trasę z szutru. Ich rytm jest przeciętny, ale strata do lidera jest niewielka. Na siódme miejsce awansowali Esapekka Lappi/Janne Ferm. Finowie startują w Argentynie po raz pierwszy i wszystkiego się uczą, dlatego ich tempo musi być zadowalające.

Duet Toyoty wyprzedził Craiga Breena/Scotta Martina, którzy jadą dobrze, ale po doliczeniu wczorajszej kary za spóźnienie na punkt kontrolny tracą ponad 16 sekund do lidera. Dziesiątkę zamykają partnerzy Ogiera z M-Sport-Ford: Elfyn Evans/Daniel Barritt i Teemu Suninen/Mikko Markkula. Obie załogi jadą bardzo słabo i Malcolm Wilson nie może być z nich zadowolony.

Dopiero 15. miejsce z ponad czterema minutami straty zajmują Khalid Al-Qassimi/Chris Patterson. Już na OS3 zatrzymali się Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila. Finowie uszkodzili prawe przednie zawieszenie na kamieniu i nie mogli kontynuować jazdy. Finowie mają jutro wrócić w systemie Rally2.

W WRC-2 prowadzą Pontus Tidemand/Jonas Andersson przed Kalle Rovanperą/Jonne Halttunenem i Gusem Greensmithem/Craigiem Parrym.

Druga pętla rozpocznie się powtórnym przejazdem odcinka Las Bajadas – Villa del Dique o godzinie 19:51 polskiego czasu.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *