Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Dakar: Sebastien Loeb wygrywa drugi etap, słabsze czasy Polaków

Autor: | 8 stycznia 2019

Za nami drugi etap tegorocznego Rajdu Dakar. Tym razem w klasie aut triumfowali Sebastien Loeb/Daniel Elena, ale na prowadzenie w generalce wyszli Giniel de Villiers/Dirk Von Zitzewitz. Słabiej za to poszło większości Polaków.

Odcinek specjalny z Pisco do San Juan de Marcona liczył 342 kilometry, a do tego doszło 212km dojazdówek. Był to poważny sprawdzian. Nie dość, że trzeba było przejechać 554 kilometry, to jeszcze większość próby sportowej odbywała się na wydmach.

Dlatego też tym bardziej należy pochwalić Loeba. 9-krotny mistrz WRC lepiej czuje się na płaskich odcinkach, ale pokazał, że wydmy także zaczynają mu pasować. Nie miał łatwo, bo trzeba wspomnieć, że Francuz dysponuje Peugeotem 3008 DKR w specyfikacji 2017, a w tym roku startuje prywatnie. Za jego plecami znaleźli się Nani Roma/Alex Haro Bravo, Bernhard ten Brinke/Xavier Panseri, de Villiers oraz Yazeed Al-Rajhi/Timo Gottschalk. Kuba Przygoński/Tom Colsoul zajęli 13. miejsce, Aron Domżała/Maciej Marton 14., a Benediktas Vanagas/Sebastian Rozwadowski 16.

W generalce prowadzenie objął de Villiers, a za nim plasują się ten Brinke, Roma, Al-Rajhi i Loeb. Nasser Al-Attiyah/Matthieu Baumel mieli dziś jedenasty czas i spadli na ósmą lokatę. Z kolei Orlando Terranova/Bernando Graue nie pojawili się na mecie etapu. Stephane Peterhansel/David Castera tracą już 13 minut do Giniela i są trzynaści. Z Polaków najwyżej klasyfikuje się Przygoński – 12. pozycja. Domżała jest 15., a Vanagas 16.

Wśród motocyklistów najlepszy był dziś Matthias Walkner. Dalsze lokaty zajęli Ricky Brabec, Joan Barreda Bort, Toby Price i Pablo Quintanilla. Maciej Giemza był 28., a Adam Tomiczek 30.

W klasyfikacji ogólnej prowadzi Barreda Bort przed Walknerem, Brabekiem, Quintanillą i Pricem. Giemza jest 25., a Tomiczek 27.

W quadach najlepszy był Nicolas Cavigliasso. Dalej byli Gustavo Gallego, Alexandre Giroud, Giovanni Enrico i Tomas Kubiena. Kamil Wiśniewski był 10. W generalce prowadzi Cavigliasso przed Gallego, Giroudem, Kubieną i Jeremiasem Gonzalezem Feriolim. Polak również tu zajmuje 10. lokatę.

W kategorii SxS wygrali dziś Francisco Lopez Contardo/Alvaro Juan Leon Quintanilla. Kolejne miejsca w top5 osiągnęli Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin, Siergiej Kariakin/Anton Wlasiuk, Gerard Farres Guell/Daniel Oliveras Carreras i Marcos Baumgart/Kleber Cincea. Santiago Creel Garza Rios/Szymon Gospodarczyk mieli 24. wynik, a Maciej Domżała/Rafał Marton 26.

W generalce lideruje Varela, a dalej są Contardo, Kariakin, Farres Guell i Rodrigo Moreno Javier Piazzoli/Jorge Gabriel Araya Diaz. Garza Rios jest 24., a Domżała 26.

W ciężarówkach po raz drugi wygrali Eduard Nikołajew/Jewgienij Jakowlew/Władimir Rybakow. Za nimi znaleźli się Gerard de Rooy/Moises Torrallardona/Dariusz Rodewald, Dimitrij Sotnikow/Ilnur Mustafin/Dimitrij Nikitin, Federico Villagra/Adrian Arturo Yacopini/Ricardo Adrian Torlaschi oraz Ton Van Genugten/Peter Willemsen/Bernard Der Kinderen.

W ogólnej klasyfikacji lideruje Nikołajew przed de Rooyem, Villagrą, Sotnikowem i Van Genugtenem.

Jutrzejszy etap wiedzie od San Juan de Marcona do Arequipy. Odcinek specjalny będzie liczył 352 kilometry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *