Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Dakar: Trzeci raz z rzędu Nassera, Dobry etap dla Przygońskiego i zwycięski dla Domżały!

Autor: | 6 stycznia 2021

Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel wygrali czwarty etap 43. edycji Rajdu Dakar. Dla duetu Toyoty to już trzeci triumf z rzędu, lecz liderami wciąż są Stephane Peterhansel/Edouard Boulanger (Mini), którzy dotrzymują kroku królowi pustyni. Kuba Przygoński/Timo Gottschalk (Toyota) mieli dziś szósty czas i to samo miejsce zajmują w klasyfikacji rajdu. 

Dzisiejszy etap prowadził z Wadi ad-Dawasir do stolicy kraju, czyli Rijadu. Do przejechania było 813 kilometrów, w tym 337 kilometrów stanowił odcinek specjalny.

Nasser dzieli i rządzi na pustyni. Katarczyk zaliczył kolejny świetny odcinek, ale odrobił dziś tylko 11 sekund do Peterhansela. Francuz stara się dorównać tempem asowi Toyoty i wciąż pozostaje liderem imprezy. Trzeci dziś byli Henk Lategan/Brett Cummings (Toyota), którzy znów pokazali się z bardzo dobrej strony. Czwarci byli Carlos Sainz/Lucas Cruz, a za nimi uplasował się Przygoński. Sebastien Loeb/Daniel Elena początkowo mieli czwarty wynik, ale otrzymali pięciominutową karę i spadli na siódmą lokatę. W klasyfikacji ogólnej prowadzi Peterhansel z niespełna pięciominutowym zapasem nad Nasserem. Trzeci Sainz traci już 36 minut do lidera. Lategan jest czwarty, Kuba piąty. a Loeb siódmy.

W motocyklach najszybszy był Joan Barreda Bort (Honda) przed Danielem Sandersem (KTM) i Luciano Benavidesem (Husqvarna). Tradycyjnie już czołówka poprzedniego dnia plasuje się dalej w kolejnym. Dotyczyło to też naszego najlepszego zawodnika, Macieja Giemzy (Husqvarna), który po wczorajszym 11. miejscu, dziś był 26. Adam Tomiczek (Husqvarna) miał 28. czas, Konrad Dąbrowski (KTM) 44., a Jacek Bartoszek (KTM) 80. W generalce lideruje Xavier de Soultrait (KTM), który ma ledwie 15 sekund przewagi nad Bortem. Trzeci Kevin Benavidesem jadący na Hondzie traci już pięć minut. Giemza traci 36 minut jest 20., Tomiczek 25. ze stratą mniejszą niż godzina, Dąbrowski jest ponad trzy godziny za liderem, co daje 44. miejsce, a Bartoszek jechał już ponad 9 godzin dłużej niż Soultrait i jest 75.

W quadach (wszyscy Yamaha) wygrał Manuel Andujar przed Nicolasem Cavigliasso i Alexandrem Giroudem. Kamil Wiśniewski osiągnął dziś ósmy wynik, a więc poprawił się po wczorajszym słabszym dniu. Po przeszło 18 godzinach sportowej jazdy liderem jest Cavigliasso, który jest tylko dziewięć sekund przed Giroudem. Trzeci jest Giovanni Enrico, znajdujący się ponad siedem minut za czołową dwójką. Wiśniewski spadł na dziewiątą pozycję i traci już ponad dwie godziny do najlepszych.

Wśród ciężarówek już trzecie etapowe zwycięstwo odnieśli Dimitrij Sotnikow/Rusłan Achmadiejew/Iłgiz Achmetzianow (Kamaz). Drugi wynik mieli Andriej Karginow/Andriej Mokiejew/Igor Leonow (Kamaz), a trzeci Aliaksiej Wisznieuski/Maksim Nowikau/Siarhiej Saczuk (Maz). W ogólnej klasyfikacjach lideruje Sotnikow. 26 minut do niego tracą Martin Macik/Frantisek Tomasek/David Svanda (Iveco), natomiast 35 sekund dalej są Anton Szibałow/Dimitrij Nikitn/Ivan Tatarinow (Kamaz).

W kategorii lekkich pojazdów wygrali Aron Domżała/Maciej Marton (Can-Am). To dla Polaków pierwsze etapowe zwycięstwo w tej edycji, a drugie w ich startach, bowiem przed rokiem również tego dokonali. Wreszcie prędkość i regularność pokazali Kris Meeke/Wouter Rosegaar (PH-Sport), co dało im drugie miejsce. Trzeci byli Mitchell Guthrie/Ola Floene (OT3). Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (Can-Am) mieli czwarty wynik, a Marek Goczał/Rafał Marton (Can-Am) trzynasty. Liderami pozostali Francisco Lopez Contardo/Juan Pablo Latrach Vinagre (Can-Am). Domżała traci już tylko trzy minuty do lidera, a trzecią lokatę zajmują Austin Jones/Gustavo Gugelmin (Can-Am). Oni są już siedem minut za liderem. Michał Goczał zajmuje ósme miejsce, a Marek 16. Meeke z kolei awansował na 52. lokatę.

Jutrzejszy etap z Rijadu do Burajdy liczył będzie 625 kilometrów, w tym 419 kilometrów stanowić będzie próba sportowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *