Rajd Portugalii: Błąd Tanaka, Ogier wyraźnym liderem

Autor: | 20 maja 2017

Sebastien Ogier/Julien Ingrassia awansowali na pierwsze miejsce w klasyfikacji Rajdu Portugalii. Francuzi mają 19,5 sekundy przewagi nad Thierrym Neuvillem/Nicolasem Gilsoulem oraz 25 nad Danim Sordo/Markiem Marti.

Warunki pogodowe są bardzo podobne do tych, które mogliśmy zobaczyć dnia poprzedniego. Rtęć w termometrach zatrzymuje się na 17 kreskach, a wilgotność wynosi 56%. Dziś nad Portugalią jest trochę więcej chmur, ale cały czas jest sucho.

Ogier bardzo dobrze zaczął dzień, wygrywając pierwszy odcinek specjalny. Na następnym jednak szybszy był Ott Tanak, który robił wszystko, by zatrzymać zespołowego partnera. Najdłuższą próbę Amaranta znów wygrał Francuz i został liderem rajdu. Drugie miejsce zajmuje Neuville, ale Belg jest znacznie wolniejszy od prowadzącego Seba i trudno wyobrazić sobie, że bez błędu czy awarii Forda, kierowca Hyundaia będzie mógł powalczyć o zwycięstwo.

Trzeci jest Sordo. Hiszpan był bardzo szybki wczoraj, kiedy miał przewagę nad czołówkę, wynikającą z pozycji startowej. Dziś już jest znacznie wolniejszy i wciąż traci czas. Na czwartym miejscu w dalszym ciągu znajdują się Craig Breen/Scott Martin, którzy tracą już 46 sekund do lidera. Na piątą lokatę spadli Ott Tanak/Martin Jarveoja. Estończycy po wygraniu OS11, na Amarancie uderzyli w kamienie znajdujące się na poboczu i uszkodzili lewy tył swojej Fiesty. To sprawiło, że stracili ponad minutę na tym odcinku.

Na szóstej pozycji jadą Juho Hanninen/Kaj Lindstrom, skrzętnie wykorzystując problemy rywali. Za nimi są Elfyn Evans/Daniel Barritt, którzy najpierw złapali kapcia, a potem uszkodzili amortyzator. Cały czas ósmi są Esapekka Lappi/Janne Ferm. Finowie lepiej czują się w kabinie Toyoty, co widać po ich wynikach. Dziesiątkę zamykają Mads Ostberg/Ola Floene i Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila.

W kategorii WRC Trophy liderują Martin Prokop/Jan Tomanek. Czesi mają ponad sześć minut przewagi nad Walerijem Gorbanem/Sergiejem Larensem. W WRC-2 Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger idealnie kontrolują swoją przewagę. Drugie miejsce zajmują Pontus Tidemand/Jonas Andersson, a trzecie Teemu Suninen/Mikko Markkula. Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur awansowali na ósmą lokatę, a na dwunastej są Hubert Ptaszek/Maciej Szczepaniak. Liderami WRC-3 byli Jakub Brzeziński/Robert Hundla, mając ponad 11 minuty przewagi nad rywalami, ale na dojazdówce, 30 kilometrów przed parkiem serwisowym w ich Citroenie DS3 R3T silnik odmówił posłuszeństwa i musieli się zatrzymać.

Popołudniowa pętla rozpocznie się powtórnym przejazdem odcinki Vieira do Minho o godzinie 16:08.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *