Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Szwecji: Pierwszy triumf Neuville’a, Belg nowym liderem mistrzostw, spryt Ogiera

Autor: | 18 lutego 2018

Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul wygrywają 66. Rajd Szwecji. To dla nich pierwszy triumf w Skandynawii oraz siódmy w WRC. Przy okazji są pierwszą belgijską załogą, która wygrała w tym miejscu. Wcześniej zwycięstwa na swoim koncie mieli Szwedzi, Norwegowie, Finowie i Francuzi. Po tym wyniku zostali też nowymi liderami cyklu. Podium uzupełnili Craig Breen/Scott Martin oraz Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger.

Dodatkowe punkty na Power Stage uzyskali Esapekka Lappi, Sebastien Ogier, Andreas Mikkelsen, Thierry Neuville i Ott Tanak.

Jedyny w kalendarzu zimowy rajd spełnił oczekiwania większości kibiców i zawodników. Cały czas było śnieżnie i mroźno. Natomiast kilka zastrzeżeń można mieć do organizatorów, którzy mimo obecności świeżego śniegu nie zdecydowali się na skorzystanie z pługów. Przez to zawodnicy startujący z przodu tracili ogrom czasu. Mocno widać to po rezultatach Sebastiena Ogiera/Juliena Ingrassii oraz Otta Tanaka/Martina Jarveoji. Dwie najlepsze załogi Rajdu Monte Carlo były wściekłe, bo zostali ukarani za dobre wyniki w pierwszej rundzie sezonu.

Najlepszy był Neuville, który startując w piątek jako piąty miał dobre warunki do ataku i szybko został liderem. Potem już kontrolował sytuację, chociaż nie było łatwo. Obracał się, uszkodził tył swojego Hyundaia i miał niebezpieczny moment na Colin’s Crest. Jednak tym razem wyszedł z tego rajdu bez szwanku. Przypomnijmy, że przed rokiem również bezpiecznie prowadził, ale rozbił się na torze w Karlstad i finiszował poza punktami.

Zaskoczeniem weekendu był Breen. Co prawda, Irlandczyk miał dobrą pozycję w piątek, ale to też trzeba umieć wykorzystać. Najlepszą dyspozycję pokazywał w sobotę, kiedy miał podobną, jak Neuville, Paddon czy Mikkelsen. Unikał błędów, a przy tym był bardzo szybki i osiągnął najlepszy wynik w karierze. Poprzednim była trzecia lokata w Finlandii. „Dzięki” strategii Citroena nie zobaczymy go w Meksyku, gdzie jego autem pojadą Sebastien Loeb/Daniel Elena. Już Kris Meeke mówił o tym, że fatalne jest zabieranie możliwości startu młodemu kierowcy, ale władze Citroena wciąż są w formie. Podium zamknął Mikkelsen, który coraz pewniej czuje się za kierownicą Hyundaia i20 Coupe WRC. Norweg popełnił kilka błędów i nieco zabrakło mu prędkości, ale po falstarcie w Monte Carlo, może być zadowolony z rezultatu. Dodatkowo to jego pierwsze podium w nowym teamie.

Na bardzo dobrym czwartym miejscu rywalizację kończą Esapekka Lappi/Janne Ferm. Załoga Toyoty była niezwykle szybka przez cały weekend, lecz zdarzył się też błąd. W jego wyniku wpadli w zaspę i stracili dużo czasu. Gdyby nie to, mogli walczyć nawet o zwycięstwo. W niedzielę nie odpuścili i przesunęli się z szóstej lokaty na czwartą. Piątą pozycję w powrocie po absencji w Monte, zaliczyli Hayden Paddon/Sebastian Marshall. Pokazywali niezły rytm i unikali błędów. Jednak w sobotę nie mogli się odnaleźć i stracili tempo. Lappi wyprzedził ich na ostatniej próbie, lecz nic nie dało się zrobić, bowiem Esapekka był nie do zatrzymania. Na dodatek duet Hyundaia uderzył w bandę śnieżną, lecz szczęśliwie skończyło się tylko na strachu.

Dobrze zaprezentowali się Mads Ostberg/Torstein Eriksen. Kierowca powrócił do Citroena i był bardzo zadowolony, lecz mogło być lepiej. Wczoraj rano i dziś popełnił mały błąd i nie porozumiał się z ekipą w sprawie ustawień auta, przez co musiał walczyć z samochodem. W innym przypadku mogliby powalczyć z Paddonem. Na siódmym miejscu uplasowali się Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, a więc jedni z poszkodowanych, przez decyzję organizatorów. Na dodatek mieli kłopoty z ustawieniami auta i nie było szans, by walczyć o coś więcej.

Za nimi finiszowali Teemu Suninen/Mikko Markkula. Załoga M-Sportu miała niezły rytm w piątek, ale w sobotę i niedzielę było znacznie gorzej. Gdyby Tanak, Ogier i Evans nie mieli tylu problemów, to nie zmieściliby się w dziesiątce, lecz mieli trochę szczęścia i ze Szwecji wywożą cztery punkty. Dziewiąci byli Ott Tanak/Martin Jarveoja, tracący w piątek dużo czasu w roli pługa numer dwa. Z kolei w sobotę wyprzedzając Krisa Meeke’a uderzyli w niego i wpadli w zaspę, przez co stracili około półtorej minuty. Poza tym byli bardzo szybcy, ale nic im to nie dało. Dziesiątkę niemal do końca zamykali Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, którzy tracili najwięcej na czyszczeniu trasy. Niewiele lepiej było w sobotę, bo wtedy startowali jako drudzy, więc też odśnieżali drogę. Dziś zastosowali ciekawą strategię. Pierwotnie mieli startować do Power Stage jako czwarta załoga, ale postanowili przyjechać na oes spóźnieni i ruszyli na trasę jako ostatni duet kategorii WRC. To przyniosło efekt, bo uzyskali cztery punkty bonusowe, ale spadli na jedenaste miejsce po doliczeniu czterech minut i 10 sekund kary. W związku z tym awans zaliczyli Elfyn Evans/Daniel Barritt.

Brytyjczycy zaczęli od kapcia, a potem były kłopot z podsterownością i nadsterownością. Przez cały weekend mieli słabe tempo i nie zdobyli żadnych punktów. Henning Solberg/Cato Menkerud jechali spokojnym rytmem przez cały weekend i mimo chwilowego utknięcia w zaspie na ostatniej próbie, kończą rywalizację na 19. pozycji. Kris Meeke/Paul Nagle prezentowali się słabo, a dodatkowo w sobotę uszkodzili samochód i po kolizji z Tanakiem zakończyli walkę w tamtym etapie. Dziś wrócili i finiszowali na 31. pozycji.

W klasyfikacji generalnej liderem został Neuville z 41 punktami na koncie. Jedenaście punktów traci do niego Ogier, a trzeci z 23 oczkami jest Latvala. Taki sam wynik zgromadził Lappi, lecz najlepszym wynikiem Jari-Mattiego jest trzecia lokata, a Esapekki czwarta. Wśród zespołów 54 punkty ma Hyundai, 51 Toyota, 44 Citroen i 43 M-Sport.

W WRC-2 wygrali niespodziewanie Takamoto Katsuta/Marko Salminen przed Pontusem Tidemandem/Jonasem Anderssonem i Ole Christianem Veibym/Stigiem Rune Skjaermoenem. Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur osiągnęli dziewiątą lokatę. Z kolei w J-WRC i WRC-3 triumf zaliczyli Denis Radstrom/Johan Johansson, a podium uzupełnili Emil Bergkvist/Ola Floene i Julius Tannert/Jurgen Heigl.

Następną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata będzie szutrowy Rajd Meksyku, który odbędzie się w dniach 8-11 marca.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *