WRC: Yves Matton rozczarowany postawą swoich kierowców

Autor: | 26 stycznia 2017

Szef Citroen Racing, Yves Matton był rozczarowany wynikiem swojego zespołu w Rajdzie Monte Carlo. Tyczy się to również kierowców, którzy nie radzili sobie zbyt dobrze.

Najlepszym zawodnikiem francuskiej ekipy był Craig Breen, który zajął 5. miejsce. Jednak Irlandczyk dysponował DS3 WRC w specyfikacji 2016, a nie nowym C3. Stephane Lefebvre popełniał błędy, ale zajął dziewiątą lokatę, natomiast Kris Meeke nie dojechał do mety. Team z Wersalu uzyskał w ten weekend tylko 10 oczek do klasyfikacji zespołowej, bowiem Breen nie był nominowany do zdobycia punktów. To oznacza, że po pierwszym rajdzie sezonu Citroen zajmuje ostatnią lokatę w generalce ze stratą 30 punktów do M-Sportu.

– Nic nie było zgodnie z planem. Testy były zadowalające, więc liczyliśmy na dobry weekend. Od początku Kris oraz Stephane robili błędy i nie byliśmy w stanie osiągnąć satysfakcjonującego wyniku. Nie mogliśmy też znaleźć odpowiednich ustawień. Podczas testów nigdy nie spotkaliśmy takich warunków. Nasz samochód jest na początku drogi i czeka nas jeszcze sporo pracy. Nie zapomnimy tego rajdu, wyciągniemy wnioski z tej lekcji. Teraz liczymy na dobre występy w Szwecji, Meksyku i innych rundach. Monte Carlo to bardzo okrutny rajd i tym razem tego doświadczyliśmy. W dalszym ciągu naszym celem jest zwyciężanie – powiedział Matton.

Prawdą jest, że Citroen wystartował do sezonu bardzo źle. Tempo kierowców było przeciętne, do tego doszło kilka awarii i błędy zawodników. Przyznajmy, że tłumaczenie się brakiem testów w takich warunkach nie jest mądre. Francuzi wycofali się z udziału w sezonie 2016 po to, żeby zbudować nowe auto i testować jak najwięcej. To miało im dać przewagę nad konkurencją. Inna rzecz, że tak zmieniających się warunków nie spotkał podczas testów ani M-Sport ani Hyundai ani Toyota. Trzeba mówić szczerze, że nie przygotowali się dobrze do rajdu, bo takie argumenty Mattona wywołują tylko uśmiech. Zresztą podobnych używał Meeke, zwalając na to wszystkie problemy z autem.