Astronauci NASA SpaceX Crew-6 startują ze stacji kosmicznej po huraganie Italia niszczy Florydę

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.CNN

Czterech astronautów zakończyło w niedzielę sześciomiesięczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wylądowało u wybrzeży Florydy kilka dni po tym, jak huragan Italia zdewastował części stanu.

Astronauci, członkowie misji Crew-6 prowadzonej wspólnie przez NASA i SpaceX, weszli na pokład kapsuły Crew Dragon w niedzielę i wystartowali ze stacji kosmicznej o godzinie 7:05 czasu wschodniego. Oczekuje się, że załoga spędzi dzień w pojeździe o szerokości 5 metrów, podróżując po orbicie Ziemi w kierunku docelowego miejsca lądowania.

Oczekuje się, że kapsuła Crew Dragon wystartuje o godzinie 12:17 czasu wschodniego.

Śledzimy wpływ huraganu Italia, który w środę rano dotarł na ląd na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej na Florydzie, podała NASA. Burza uderzyła w północną Florydę, siejąc południową Gruzję i Karoliny.

Astronauci NASA Stephen Bowen i Warren „Woody” Hoberg, a także drugi astronauta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, sułtan Alnyadi i rosyjski kosmonauta Andrey Fedayov znajdują się wśród czterech astronautów zmierzających do wodowania.

Po wystrzeleniu na stację w marcu zespół spędził sześć miesięcy w laboratorium na orbicie. Przez ostatni tydzień astronauci z załogi Crew-6 pracowali nad powitaniem i przekazaniem operacji członkom załogi Crew-7, którzy przybyli na stację kosmiczną w niedzielę.

Podczas ich pobytu w kosmosie mieli nadzorować astronauci z Załogi 6 Ponad 200 projektów naukowo-technologicznych.

„Wiele zrobiliśmy podczas naszej misji” – powiedział Hoberg podczas zdalnej konferencji prasowej z astronautami 23 sierpnia. Jako zespół odbyliśmy łącznie trzy spacery kosmiczne.

Podczas swojego pobytu astronauci Crew-6 gościli załogę Axiom Mission 2 oraz grupę trzech płacących klientów, w tym byłego astronautę NASA i amerykańskiego biznesmena, a także dwóch astronautów z Arabii Saudyjskiej. Lot jest częścią planu regularnych przewozów turystów i innych płacących klientów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w związku z dążeniem NASA do zwiększenia skali operacji komercyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

„To była wspaniała przygoda i mnóstwo zabawy” – dodał Hoberg.

Zespół rozpoznał Franka Rubio, astronautę NASA, który we wrześniu ubiegłego roku przyleciał na stację kosmiczną rosyjskim pojazdem Sojuz z dwoma astronautami. Rubio spędził na pokładzie stacji kosmicznej prawie 350 dni i wkrótce pobije rekord najdłuższego czasu spędzonego w warunkach mikrograwitacji przez amerykańskiego astronautę. Astronauta NASA Mark Vande Hey ustanowił obecny rekord w 2022 roku wynoszący 355 dni.

Podróż powrotną Rubio planowana jest na wiosnę. Jednak pod koniec ubiegłego roku w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz, który przewoził jego i dwóch rosyjskich kolegów na stację kosmiczną, doszło do wycieku płynu chłodzącego. Urzędnicy rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos uznali później, że statek kosmiczny nie jest wystarczająco bezpieczny, aby zabrać astronautów do domu, i wysłali pojazd zastępczy, przedłużając obecną misję o sześć miesięcy.

„Jesteśmy tu od sześciu miesięcy” – powiedział Hoberg. „Frank myślał, że będzie tu przez sześć miesięcy, kiedy poleciał w kosmos, i dowiedział się, że część jego misji przedłużyła ten okres do roku. Jego przywództwo tutaj… było niesamowite.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *